Senųjų kaimų pažintinis takas
2024 kovo 8d.

Kur pasivaikščioti? – pažintiniai takai Vilniuje

Ramūnas Šukauskas
6 min. skaitymo

Kodėl verta pasivaikščioti po Vilnių?

Prieš kelis metus žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog pagal „Husqvarna” žaliosios erdvės indeksą Vilnius pripažintas žaliausiu miestu Europoje. Net 62% sostinės ploto sudaro žaliosios zonos ir pagal tai Vilnių pasaulyje lenkia tik du miestai – Šarlotė JAV ir Durbanas Pietų Afrikoje. Tačiau Vilnius gali pasigirti ne tik žaliaisiais plotais, bet ir išskirtiniu reljefu, kuriame jis yra įsikūręs. Vaizdingiausiai apie tai yra pasisakęs profesorius Česlovas Kudaba, kurio palyginimams nėr lygių: „Mūsų Vilnius ne bet kaip ant Žemės „numestas“. Rodos, galiūno ranka jį nešiojo, įvairiai taikė prie nelygumų ir tarus „dailiau nebus niekur“ padėjo čia prie Neries.“ Profesorius matė daugiau nei kiti ir apie visai šalia miesto centro esančias Ribiškių kalvas jis rašė taip: „Tokio reljefo analogo Lietuvoje nėra, ir nežinau panašaus kitur Europoje. <…> Čia žemės paviršiaus skulptorius darbavosi ne lipdydamas, o skaptuodamas“. Visa tai žinant nei kiek nebestebina, jog Vilniuje yra net du regioniniai parkai. Išskirtinius gamtos ir kultūros paveldo objektus saugo Pavilnių regioninis parkas ir Verkių regioninis parkas. O ten, kur yra regioniniai parkai, galima paieškoti ir pažintinių takų.

Mūsų Vilnius ne bet kaip ant Žemės „numestas“. Rodos, galiūno ranka jį nešiojo, įvairiai taikė prie nelygumų ir tarus „dailiau nebus niekur“ padėjo čia prie Neries

Česlovas kudaba

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Į šį klausimą atsakyti nesudėtinga, nes tokių vietų sostinėje yra labai daug. Šįkart apsiribosiu tuo, kas gražiausia ir vertingiausia, todėl keliauju į saugomas teritorijas, kuriose įrengti gražiausi pažintiniai takai Vilniuje.

Pažintiniai takai regioniniuose parkuose Vilniuje

Vilniuje esantis Pavilnių regioninis parkas yra mažiausias Lietuvoje, tačiau tuo pačiu ir vienas įdomiausių. Jo išskirtinumas – eroziniai kalvynai ir unikalus Vilnios slėnis, todėl šio regioninio parko pažintiniai takai Vilniuje yra Ribiškėse, Sapieginėje, Pūčkoriuose ir Strielčiukuose.

Ribiškių takas

Takas aplink Vilnių 100km

Ribiškės pasižymi ypač raiškiu reljefu, kuriuo ir driekiasi Ribiškių takas. Jame laukia nuo kalvų viršaus atsiveriančios Vilniaus panoramos, raguvų dugnuose įsikūrusios sodybos ir mitologiją menantis Kaukysos upelis. Pakeliui aplankoma Ribiškių dvarelio vieta ir vabzdžių viešbutis. Statūs pakilimai ir nusileidimai pareikalaus šiek tiek ištvermės, tačiau tai tik dar labiau padės pajausti šių vietų reljefo unikalumą. Pažintinis takas yra 6 kilometrų ilgio žiedinės formos maršrutas.

Sapieginės pažintinis takas

Takas aplink Vilnių 100km

Sapieginės ir Šveicarijos miško parkuose įrengtas Sapieginės pažintinis takas ypač gerai reprezentuoja Vilnių kaip žalią ir išraiškingo reljefo vietoje įsikūrusį miestą. Pats pavadinimas sako, kad šios vietos anksčiau priklausė didikams Sapiegoms. Nuo jų ir kilo pavadinimas, tačiau pažintinis takas daugiau dėmesio skiria gamtai, o ne didikams. Paviršių išraižiusios raguvos ir į 53 metrų aukštį iššovę atragiai sukuria labiau kalnų nei lygumų šalies įvaizdį. Kraštovaizdis čia tikrai unikalus, turtingas apžvalgos vietomis, o tuo pačiu ir saugantis karines paslaptis. Tarpukariu Lenkijos kariuomenė čia įrengė gynybinius įtvirtinimus, kurie taip ir nebuvo panaudoti pagal paskirtį. Tai ne tik įdomus pažintinio tako objektas, bet ir retų šikšnosparnių rūšių buveinė. Sapieginės pažintinio tako ilgis – 5,3 kilometro, maršruto forma – nepilnai žiedinė. Kam toks atstumas per didelis, maršrutą galima trumpinti ir dalinti į dvi dalis.

Strielčiukų žygtakis

Takas aplink Vilnių 100km

Šio pažintinio tako pavadinimas yra vienas keisčiausių, tačiau tam yra paaiškinimas. Rokantiškių piliavietėje, ten, kur prasideda Strielčiukų žygtakis, kunigaikštis Alšis kadaise pastatė pilį. Apipinta legendomis ji buvo viena pirmųjų mūrinių pilių, kurią saugojo drąsūs ir stiprūs kariai. Ir ne tik jie – budrūs sargai strielčiukai būdavo pirmieji, kurie pasitikdavo sėlinantį priešą. To paties pavadinimo miške įrengtas pažintinis takas supažindina su šių pilies gynėjų pareigomis ir papročiais. Smagus 3,5 km ilgio maršrutas kalvota vietove, kur anksčiau lakstė stumbrai ir taurai, apsukęs ratą grįžta atgal prie Rokantiškių piliavietės. Prieš einant taku, ar jau grįžus, verta apsilankyti ir piliavietėje. Tai puiki apžvalgos vieta su vaizdu į Naująją Vilnią.

Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas

Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas

Tai bene pats naujausias pažintinis takas Vilniuje. Visai netoli Rokantiškių piliavietės įrengtas kiek ilgesnis nei 1 kilometro ilgio Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas yra Naujojoje Vilnioje. Jis veda iki Rokalniškių piliakalnio, kuris yra sutvarkytas ir pritaikytas lankymui.

Pūčkorių pažintinis takas

Takas aplink Vilnių 100km

Buvęs vandens malūnas dabar tapęs Belmonto pramogų parku yra populiari miestiečių laisvalaikio leidimo vieta. Čia verta atvykti ne tik pavalgyti ar papramogauti, tačiau ir praleisti laiką gamtoje. Pro Belmontą veda Pūčkorių pažintinis takas, kuriame galima ne tik gamta pasigrožėti, bet ir su šios vietos istorija susipažinti. Tako maršrute yra seniausius laikus menantis Pūčkorių piliakalnis, 16 a. iškilę patrankų liejyklos pastatai ir jau vėliau atsiradę Pūčkorių palivarkas ir Belmonto malūnas. Apžiūrėjus šias vietas galima kilti aukštyn, kur pažintinio tako maršrutas nuveda iki gražiausios apžvalgos aikštelės Vilniuje, o gal ir visoje Lietuvoje. Pūčkorių atodangos terasos su regyklomis sukuria jaukią aplinką pabuvimui gamtoje, tačiau atsiveriantis vaizdas į Vilnelės slėnį traukia labiausiai. Prieš keletą matų atsirado nauja pažintinio tako jungtis, sujungusi Belmonto atodangos apžvalgos aikštelę su Belmontu. Prasidėjęs prie kabančio tilto šalia Belmonto malūno takas kylą į kalną dešiniuoju Vilnios šlaitu. Tai smagi kalvota tako atkarpa, reikalaujanti ir šiek tiek ištvermės. Gilių raguvų išvagotas reljefas ir miške paslėpta stilinga regykla yra du pagrindiniai šios atkarpos akcentai. Vėliau takas pasiekęs Pūčkorių atodangą vėl leidžiasi žemyn ir ten jau reikia pasirinkti vieną iš trijų maršrutų – 2,8 , 3,7 , ar 5,3 kilometro ilgio.

Vilniaus šiaurinėje dalyje yra dar vienas regioninis parkas miesto ribose, tai Verkių regioninis parkas. Pasižyminti savitais gamtos ir kultūros paveldo objektais ši saugoma teritorija tik visai neseniai lankytojams pasiūlė pirmą pažintinį taką.

Senųjų kaimų pažintinis takas

Senųjų kaimų pažintinis takas

Tai naujas ir vienintelis pažintinis takas Verkių regioninio parko teritorijoje. Senųjų kaimų pažintinis takas netrumpas – 10 kilometrų ilgio, todėl juo einant pakaks progų ir regioninio parko gamta pasigrožėti, ir su senųjų kaimų istorija susipažinti. Verkių popieriaus fabrikas, Turniškių hidroelektrinė, Staviškių piliakalnis – tai tik kelios vietovės su savo istorijomis, kurias tikrai įdomu paskaityti. Verkių regioniniame parke reljefas nėra lygus, o takas netrumpas, todėl nereikia nusiteikti lengvam pasivaikščiojimui. Visgi kitokia gamta ir įdomi pažintinio tako tema vilioja ten apsilankyti. Smagu, kad pažintinių takų Vilniuje sąrašas pasipildė dar viena, skirta pasivaikščiojimui.

Verkių trasa

Verkių trasa

Verkių trasa nėra pažintinis takas, tačiau yra paženklintas Verkių regioninio parko maršrutas, prasidedantis netoli Verkių dvaro rūmų bei vedantis iki Staviškių piliakalnio. Maršrutas aplanko senuosius dvaro tvenkinius, praeina pro senąsias gyvenvietes, kerta Ežerėlių geomorfologinį draustinį bei ratu apsuka Staviškių piliakalnį. Dalis maršruto sutampa ar eina tomis pačiomis apylinkėmis kaip ir Senųjų kaimų pažintinis takas. Maršruto ilgis – 10 kilometrų.

Panerių pažintinis takas

Panerių pažintinis takas

Panerių pažintinis takas yra pats naujausias Vilniaus apylinkėse įrengtas pažintinis takas. Jis driekiasi Panerių erozinio kalvyno kraštovaizdžio draustinyje. Prasidėjęs Titnago gatvėje ties senojo kelio Vilnius – Kaunas grindiniu, jis veda juo viršun link Panerių koplyčios ir paminklo sukilėliams. Tolimesnė maršruto dalis eina mišku. Čia galima aplankyti neseniai atrastus Jankiškių ir Gariūnų piliakalnius, nusileisti iki paminklo Holokausto aukoms atminti. Takas baigiasi Gariūnų regykloje, kuri pastatyta ant Gariūnų sufozinio cirko šlaito viršaus. Takas yra linijinės formos, todėl teks grįžti atgal. Ilgis į vieną pusę – 5 kilometrai.

Jei eilinį kartą iškilus klausimui „Kur pasivaikščioti Vilniuje?” mintys sukasi apie Vingio parką, Bernardinų sodą ar Neries pakrantę prie Baltojo tilto, laikas praplėsti akiratį. Vilniuje yra daug daugiau vietų, kur galima pasivaikščioti ir atrasti ką nors naujo. O atrasti Vilniuje tikrai yra ką! Vien ko verti gražiausius gamtos kampelius Vilniuje parodantys pažintiniai takai. Keliuose iš jų buvai?

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga