Apie Senųjų kaimų taką

Vaikštant po Verkių regioninio parko miškus galima atrasti senųjų kaimų, kurie Vilniui plečiantis tapo gyvenamaisiais rajonais. Nepaisant šiandieninio gyvenimo pokyčių, jie visi išsaugojo savo istoriją, su kuria supažindina dar visai naujas Senųjų kaimų takas. Kadaise didžiausiu regione buvęs Naujųjų Verkių popieriaus fabrikas, Staviškių piliakalnis ir turėjusios būti Turniškių hidroelektrinės vieta – bene įdomiausios pažintinio tako vietos. Takas ne tik supažindina su senaisiais kaimais, bet ir pavedžioja po gražius Verkių regioninio parko miškus, upių ir upelių slėnius.

Nuo Verkių dvaro Verkių gatve reikia važiuoti žemyn. Beveik nusileidus iki Neries ir pasukus kairėn, Verkių gatvės tęsiniu važiuoti nepilnai 2 kilometrus, kol kairėje pamatysite tvenkinius, o šalikelėje – stovintį masyvų pažintinį taką žymintį stulpą su informacine lentele. Automobilių stovėjimo aikštelės nėra, todėl jie paliekami šalikelėje. Taką galima pradėti ir nuo bet kurios kitos vietos, nes jis yra žiedinis.

Maršruto forma

Žiedinės formos maršruto ilgis siekia 10 kilometrų. Juo žygiuoti galima pradėti bet kurioje tako vietoje einant laikrodžio rodyklės judėjimo kryptimi. Visam maršrutui įveikti rekomenduojama skirti 3-4 valandas.


Pažintinio tako infrastruktūra

Tarp po miškus išsibarsčiusių kaimų reikia žygiuoti miško takais ir takeliais. Atskiros tako atkarpos, einančios per kaimus, eina asfaltuotais ar žvyruotais keliais. Maršrutas nėra sudėtingas, tik ties Naujaisiais Verkiais, Verkių Rieše ir prie Neries yra statesni pakilimai ir nusileidimai. Maršruto pradžia, kur takas pereina į kitą pusę nusekusio tvenkinio, šiek tiek drėgnoka.

Ties kiekvienu senuoju kaimu įrengti informaciniai stendai su aprašymais ir tako schema. Maršrutas pažymėtais mediniais kuoliukais ant kurių parodyta ėjimo kryptis. Daugumoje jie įrengti ties takų susikirtimais ar posūkiais, todėl einant tiesiomis atkarpomis kartais jų norisi matyti daugiau.

Take specialiai įrengtų apžvalgos bokštelių ar regyklų nėra. Prie Neries, kur turėjo būti įrengta hidroelektrinė, stovi informacinis stendas, įrengtas suoliukas ir iš tos vietos atsiveria vaizdas į Nerį ir jos slėnį. Nuo medžių nukritus lapams galima pasigėrėti nuo kalvų atsiveriančiais vaizdais prie Naujųjų Verkių ir Verkių Riešės kaimų.


Senųjų kaimų takas nuotraukose

Susiję įrašai