Pažintinis takas panaikintas
2024 balandžio 5d.

Pavėlavai! – Pažintiniai takai, kurių nebėra.

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Kiekvienais metais Lietuvoje įrengiama bent po kelis naujus pažintinius takus. Lankymui atveriami neatrasti gamtos kampeliai, įrengiama nauja infrastruktūra, informacija pateikiama šiuolaikiškai, įdomiai, interaktyviai, todėl bendras pažintinių takų lygis kyla. Visgi ne visi takai suspėja su laikmečiu, o atsiranda ir tokių, kuriems iškabos nuimamos visiems laikams. Tokie takai dingsta iš pažintinio takų žemėlapio, tačiau prisiminimuose jie lieka Nuo šiol panaikinti, apleisti ar dėl kitokių priežasčių tapę nebelankytinais pažintiniai takai ras vietą šioje skiltyje. Pažintinių takų žemėlapyje jų nebebus, kad nuvažiavus į vietą nebūtų nemalonių siurprizų.

Pažintinis takas „Prie Kumpono”

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

2007 metais Kupiškio miškų urėdija Subačiaus miške įrengė pažintinį taką „Prie Kumpono”. Palei Kumpono upelį, o po to mišku jis driekėsi 1,2 kilometro ir buvo linijinis maršrutas, todėl tuo pačiu taku reikėjo grįžti ir atgal. Su laukine gamta supažindinantis pažintinis takas 2018 metais buvo panaikintas.
Pažintinis takas „Prie Kumpono” aplankytas 2017 metais sausio mėnesį.

Dumsių miško pažintinis takas „Kopa”

Pažintinis takas Kopa

Dumsių miško prieglobstyje – tai vienintelis pažintinis takas Jonavos rajone, vedantis iki žemyninės kopos. Dėl to jis dar vadintas „Kopa”. Deja, bet apie šį 2 kilometrų ilgio pažintinį taką galima kalbėti jau tik būtuoju laiku. Kurį laiką tarnavusi rekreacijos tikslais ši vietovė atiteko Lietuvos kariuomenei ir čia įrengtas karinis poligonas. Visai smagus buvo pažintinis takas, todėl šiek tiek gaila šią lankytiną vietą išimti iš pažintinių takų žemėlapio.
Pažintinis takas „Dumsių miško prieglobstyje” aplankytas 2017 metų gruodžio mėnesį.

Žingių miško pažintinis takas

Žingių miško pažintinis takas

Asvejos ežero pakrantėje ošiančiame Žingių miške buvo įrengtas 1,5 kilometro ilgio pažintinis takas. Privačioje teritorijoje takas įrengtas 2007 metais, o jame pastatyti stendai apie gamtą. Daugiau nei po dešimtmečio savininko sprendimu pažintinis takas panaikintas.
Žingių miško pažintinis takas aplankytas 2016 metų spalio mėnesį.

Škėvonių pažintinis takas

Škėvonių atodanga

Kilometras į priekį ir kilometras atgal – maždaug tokio ilgio buvo Škėvonių pažintinis takas, kurio dabar pažintinių takų žemėlapyje jau nebėra. Nuo restorano „Seklytėlė” takas vedė pro Škėvonių atodangą vakarų kryptimi, o atgal galima buvo keliauti Nemuno pakrante. Vietomis praeiti buvo sunkiau, bet žvejų ir keliautojų pramintas takelis egzistavo. Žiedinės formos maršruto nebėra, o atvažiavus prie „Seklytėlės” siūloma aplankyti Birštono apžvalgos bokštą ir Škėvonių atodangą.
Škėvonių pažintinis takas aplankytas 2016 metų gruodžio mėnesį.

Girelės pažintinis takas

Nuo Kaišiadoryse esančios Paukštininkų gatvės iki Girelės tvenkinių vedė Girelės pažintinis takas. Pradžioje įrengta Inkilų alėja, kur sukabinti įvairiausiai inkilai, toliau galima pamatyti ąžuolą ir paminklą žuvusiems nežinomiems tarybiniams kariams. Visa tai galima pamatyti ir dabar, tik nei tako pradžioje, nei pabaigoje nebeliko tako schemos, nėra link ąžuolo kreipiančios rodyklės. Pažintinio tako ženklinimo taip pat nėra, išlikę tik du pažintiniai stendai pamiškėje. Ar Girelės pažintinis takas panaikintas, ar bus atnaujintas – neaišku.
Girelės pažintinis takas aplankytas 2017 metų rugpjūčio mėnesį.

Ilgabalės pažintinis takas

Ilgabalės pažintinis takas

Dzūkijos nacionalinio parko teritorijoje prie pat Merkinės buvo pažintinis takas, skirtas susipažinti su varliagyviais. Ilgabalės pažintinis takas – žiedinės formos maršrutas, kurio ilgis – 1,7 kilometro. Takas vedė ratu aplink ilgos ir siauros formos kūdrą, kurioje prieglobstį randa įvairios varliagyvių rūšys. Informaciniuose stenduose trumpai supažindinama su saugomomis rūšimis bei aprašomos jiems gyventi ir daugintis reikalingos sąlygos.
2023 metų pavasarį Ilgabalės pažintinis takas atrodė apleistas, nors informaciniai stendai ir ženklinimas dar buvo. Po metų nebeliko nei stendų nei ženklinimo, tako nėra ir lankytinų objektų sąraše.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga