Pažintinis takas "Prie Kumpono"
2017 sausio 4d.

Svarbiausia – rasti ir privažiuoti: pažintinis takas „Prie Kumpono”

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Vaikščiojimas pažintiniais takais tai tarsi liga, kuri kartais nuveda į tokias vietas, kur dar važiuojant link tikslo tako galvoje jau apsigyvena nerami mintis kaip pavyks grįžti atgal. Taip atsitiko visai prieš pat Naujuosius metus ieškant Aukštaitijos giriose pasislėpusio pažintinio tako. Nuo nuolatinio lietaus pažliugęs miško kelias, vedantis Kupiškio miškų urėdijai priklausančiu Žvirblionių mišku, vis siaurėja, o balos jame vis gilėja, kol pagaliau dešinėje kelio pusėje pasimato drožinėta iškaba, sakanti, jog čia pasideda pažintinis takas „Prie Kumpono”.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Šį kartą tenka nusilenkti išmaniajam telefonui, o tiksliau maps.me navigacinei programėlei, kuri turi savyje ne tik kelius ir miestus, bet taipogi ir lankytinas vietas. Malonus siurprizas buvo įvedus į šios programėlės paiešką pamatyti pažymėtą ieškomą pažintinį taką. Kelyje nėra nei ženklų, nei rodyklių, kreipiančių link šio tako, o ir internete su tiksliomis koordinatėmis jokios informacijos rasti nepavyko. Visgi įveikus keliolika kilometrų žvyruoto kelio ir atkarpą miško purvyno tikslas pasiektas.

2007 metais įrengtas pažintinis takas „Prie Kumpono” neilgas – vos 1,2 kilometro, tiesa, dar tokį patį atstumą reikės įveikti grįžtant, nes maršrutas nėra žiedinis. Lyg ir buvo planų įrengti antrą tako dalį, ratu atvesiančią į pradžią, tačiau panašu, kad šiems planams nebuvo lemta išsipildyti. Dabar takas baigiasi atsirėmęs į miško kelią (šalia kelio stovi nedidelė medinė rodyklė su užrašu „pažintinis takas”), ne ką geresnį nei tas, kuris atvedė iki pažintinio tako pradžios, todėl grįžti atgal taku priimtiniau nei klampoti šlapiu miško keliu.

Pažintinis takas "prie Kumpono"

Nors gruntas drėgnas, o pažintinis takas veda natūralia miško paklote, nepraeinamų vietų nėra. Didžią dalį takas vingiuoja palei Kumpono upelį, kurio vardu ir pavadintas pažintinis takas. Tik vietomis matoma upelio tėkmė ir pažintinio tako aprašymas išduoda, jog tai tikrai upelis. Tekėdamas tiesiomis atkarpomis tarsi dirbtinai suformuota vaga jis labiau primena įrengtą melioracijos griovį nei upelį.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Žingsniuojant paupeliu neužilgo pasirodo ir pirmasis stendas, kuriame supažindinama su didžiąja ir mėlynąja zylėmis. Iš viso take yra 13 (skaičiuojant ir nuvirtusį) stendų, o rašoma juose apie bebrus, voveres, elnius, briedžius, tilvikus, šernus, kiškius gerves ir kitus šių miškų gyventojus.

Pažintinis takas "prie Kumpono"

Kai kuriuos stenduose aprašytus miško gyventojus galima sutikti ir take, nes patyrinėjus žemę matosi daugybė žvėrelių pėdsakų. Vieni pėdsakai veda išilgai tako, kitoje vietoje skersai tako išminta visa brydė. Dar kitoje vietoje matosi palikti visai švieži įkalčiai.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Nuėjus trečdalį kelio takas „Prie Kumpono” per pavargusį nuo senatvės tiltelį persikelia į kitą upelio pusę. Šioje vietoje būta poilsiavietės su stalu ir suoliukais. Gamta negailestingai pasiglemžia net ir storiausius medžio dirbinius. Netrukus ir šios poilsiavietės likučiai atsidurs vienoje krūvoje su senų supuvusių tiltelių lentomis. Dauguma nedidelių supuvusių tiltelių pakeisti naujais, gal kitais metais ir stovyklavietei ateis eilė.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Prieš pasiekiant kitą krantą verta stabtelti ant tiltelio ir pasigėrėti ramybe dvelkiančiu vaizdu. Ramybė visame kame – vandenyje, ore ir net ausyse. Vienintelis vos girdimas eglių ošimas ir iš tolumos atsklindantis medžių kirtimo garsas perskrodžia tylą, net paukščių nesigirdi.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Pasivaikščiojimą pažintiniu taku paįvairina upelio vingyje stovintis nedidelis medinis bokštelis.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Nuo bokštelio sukanti tolyn nuo upelio paskutinė tako atkarpa veda tamsiu eglynu. Ūkanotą žiemos dieną net ir vidurdienį čia prietema.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"

Vaikščiojant pažintiniu taku ne informaciniai stendai labiausiai traukė dėmesį, bet pats palei upelį pylimu vedantis takas „Prie Kumpono”. Galima pritarti sakantiems, kad nebūtina įrenginėti brangiai kainuojančių lentelių takų, kurių priežiūra kainuoja dar brangiau. Vietoje to geriau įrengti natūralios dangos taką ir nedarkyti gamtos. Šiuo atveju būtent taip ir padaryta – viskas atrodo paprastai, bet ne prastai. Gal tik neįgaliesiems ar keliaujantiems su vaikiškais vežimėliais šis takas nebus pats draugiškiausias.

Pažintinis takas "Prie Kumpono"


Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga