Ketvirto dešimtuko piliakalnių sąrašo pradžia paskirta Žemaitijos piliakalniams. Kadangi net keli jų yra visai netoli Kaunas – Klaipėda autostrados, gaunasi visai neblogas piliakalnių maršrutas pakeliui link jūros. Nuo šio ketverto ir pradedu.
Jis visai netoli autostrados. Važiuojant link Kaltinėnų kelias leidžiasi žemyn ir dešinėje pusėje nusidriekia ilgi laiptai į kalvą. Tai ir yra Pagrybio piliakalnis, nuo kurio gerai matosi patys Kaltinėnai. Nepatogu tai, kad nėra aikštelės automobiliui pastatyti, todėl tenka ieškoti saugaus prieglobsčio kelkraštyje.
Šis piliakalnis visai netoli nuo Pagrybio. Beveik matosi, nes stūkso Kaltinėnuose. Pagal gynybinius įtvirtinimus sprendžiama, jog čia stovėjo viena svarbesnių Žemaitijos pilių. Dar vadinamas Kaltinėnų piliakalniu ar Kapeliuškalniu.
Šis piliakalnis yra maždaug pusiaukelėje tarp Kaltinėnų ir Laukuvos. Reikės šiek tiek pavažiuoti žvyrkeliu, tačiau piliakalnio didybė matosi iš toli. Ne tik pats piliakalnis didingas, bet ir vaizdas nuo jo puikus. Tipiškas Žemaitijai. Kitoje pusėje galima įžiūrėti Aukštagirės slidinėjimo trasą, prie kurios stovi Aukštagirės apžvalgos bokštas.
Vienas tų didžiųjų ir garsiųjų Lietuvos piliakalnių, kuriuos būtina aplankyti. Ne be reikalo Č. Kudaba jį pavadino šio krašto kalvų karaliumi. Nuo Bilionių piliakalnio iki jo visai netoli, bet teks važiuoti žvyrkeliu. Aplink vedantis asfaltuotas kelias gerokai ilgesnis.
Pagramančio piliakalnis taip pat yra Žemaitijoje, tačiau arčiau Tauragės. Prie Jūros upės įsikūręs Pagramančio miestelis nuo praeitų metų tapo populiaria kelionių kryptimi dėl naujai atidaryto Akmenos ir Jūros upių santakos apžvalgos bokšto. Šis miestelis taip pat garsėja kabančiais tiltais. Atvažiavus tikrai verta pasivaikščioti pėsčiųjų maršrutu „Per kabančius tiltus„. Juo einant ir Pagramančio piliakalnį aplankysit, jis pačiame miestelyje.
Šis, neįprastu pavadinimu išsiskiriantis piliakalnis taip pat yra netoli Pagramančio. Spėjama, jog Akmenos slėnyje stūksančio piliakalnio viršuje galėjo stovėti viena svarbiausių Karšuvos žemės pilių.
Net nežinau, ar šis piliakalnis žinomesnis Plokščių ar Vaiguviškių vardu. Rasti jį galima visai prie panemunės miestelio Plokščių, einant Plokščių pažintiniu taku. Piliakalnis minimaliai pritaikytas lankymui, jis apaugęs medžiais, todėl nuo viršaus beveik nieko nesimato.
Lietuvoje yra keli piliakalniai, ant kurių stovi koplyčia ir veikia kapinės. Kalnelio piliakalnis yra vienas tokių. Jis yra Žemaitijoje, važiuojant nuo Joniškio link Žagarės.
Iš pavadinimo aišku, kad šis piliakalnis Žagarėje. Ten, kur vyksta vyšnių festivalis, o dar tiksliau – ten, kur prasideda Žagarės ozo pažintinis takas. Prie šio piliakalnio stovintis informacinis stendas yra pažintinio tako pradžia. Piliakalnis yra kartu ir Žagarės ozo pradžia, kuriam tas takas paskirtas.
Net nekiltų mintis, jog priešais Žaslių bažnyčią esanti kalva yra piliakalnis. Senovėje piliakalnį nuo likusios dalies kalvos galėjo skirti pylimas ir griovys, tačiau statant bažnyčią visa tai buvo sunaikinta. Nuo piliakalnio atsiveria vaizdas į Žaslių ežerą.
Laukite tęsinio, bus daugiau.