Barsuko olos geologinis takas
2017 gegužės 8d.

Biržai: smegduobių muziejus po atviru dangumi

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Biržų miestas gerokai nutolęs nuo didžiųjų Lietuvos miestų, todėl jei jau važiuoti į juos, tai tik visai dienai. Bene labiausiai Biržai garsėja kaip aludarių kraštas, kur pirmiau buvo statomas alaus bravoras nei miesto rotušė. Garsus šis šiaurės Lietuvos miestas ir karstinėmis įgriuvomis, kurių niekur kitur nėra tiek daug kiek Biržų apylinkėse. Bene žinomiausia iš visų įgriuvų yra Karvės ola, paskelbta gamtos paminklu.

Karvės ola

Legenda pasakoja, kad dabartinės įgriuvos vietoje kadaise karvė prasmego, tik grandinės galas liko, matyt dėl to ir pavadinimas toks duotas. O faktai tokie, kad prieš 200 metų atsiradusi ola yra apie 10 metrų skersmens ir virš 12 metrų gylio, o gilyn veda net 5 urvai. Nusileisti į olą galima įrengtais mediniais laipteliais.

Karvės ola

Šalia stovintis stendas aiškina, kad į žemę prasiskverbęs vanduo ištirpino buvusį gipso sluoksnį, o vėliau įgriuvo virš jo buvęs dolomitas. Jei Biržų regioninio parko lankytojų centre su žemės gelmių sandara galima susipažinti įrengtoje ekspozicijoje, tai nusileidus į olą viršutinius žemės sluoksnius galima matyti gyvai.

Karvės ola

Karvės olos įgriuva stebina savo dydžiu, tačiau ne mažesnį įspūdį daro aplink šią olą esanti teritorija. Kur nepasižiūrėsi visur įgriuvos.

Karstinė įgriuva prie Karvės olos

Mažų įgriuvų turbūt jau niekas neskaičiuoja, o didesniosios turi savo vardus. Už poros šimtų metrų yra daugiau nei dvigubai mažesnė už Karvės olą Ievos duobė. Joje aiškiai matosi atsidengę gipso, dolomito sluoksniai.

Karvės ola

Turistams pažiūrėti įdomu, tačiau kaip gyventi vietiniams? Vieną dieną pasisodinai bulves, kitą dieną dalis jų, žiūrėk jau ir nugarmėjo į žemės gelmes.

Karstinė įgriuva

Turistų įgriuvos sulaukia nemažai – aikštelėje nuolat stovi mašinų, o iki aikštelės nutiestas asfaltuotas kelias tik patvirtina, kad tai vertas dėmesio objektas. Šiek tiek pavažiavus iki kelio Biržai – Salotė matosi dar viena smegduobė. Ši – visai jauna, atsirado 2003 metais ir buvo pavadinta Geologų duobe.

Geologų duobė

Pažintis su smegduobėmis šioje vietoje nesibaigia, bet galima sakyti tik prasideda. 2011 metais speleologai tyrinėję gretimą įgriuvą joje atrado urvus, kuriuose matėsi barsukų lankymosi pėdsakai. Šį kartą ne legenda, o tikri faktai nulėmė įgriuvos pavadinimo pasirinkimą, kuri dabar vadinama „Barsuko olos” vardu. Netrukus gimė idėja įgriuvomis išvagotoje teritorijoje įrengti pažintinį taką, kuris taip ir vadinai „Barsuko olos” geologinis takas.

Barsuko ola

Tako ilgis tik 700 metrų, tačiau juo einant sutinkama ne viena smegduobė, kurių didžiausia siekia keliasdešimt metrų skersmens, o mažiausios dydis yra vos keli metrai. Sutvarkytame gojelyje tikras smegduobių muziejus: vienos stačiašlaitės, kitos plačios lėkštais šlaitais, vienos iš jų sausos, kitų dugne telkšo vanduo, vienų šlaitai apaugę žole, kitose matosi atviri uolienų sluoksniai.

Barsuko olos geologų pažintinis takas

Vietomis takelis veda palei smegduobių kraštus, kitur įrengti laipteliai ir smegduobių dugne nutiestas medinių lentelių takelis.

Barsuko olos geologinis takas

Didžiosios smegduobės turi savo pavadinimus: Barsuko ola, Lapės ola, Geologų ola, tolimoji duobė, ilgoji duobė, o iš viso gojelyje jų priskaičiuojama 13. Kai kurios smegduobės įgriūdamos susijungia viena su kita, todėl susiformuoja netaisyklingos formos įgriuvos su atvirų uolienų atodangomis.

Barsuko olos geologinis takas

Barsuko olos geologinis takas oficialiai nėra vadinamas pažintiniu taku, tačiau jame yra stendai ir jį drąsiai galima priskirti prie tokių. Gojelyje įrengtą geologinį taką pratęsus iki Karvės olos ir Ievos duobės būtų galima suformuoti bendrą pažintinį taką, kuriuo einant lankytojai susipažintų su įspūdingiausiomis šių apylinkių smegduobėmis vienu kartu. Tuo labiau, kad dabar prie geologinio tako automobilį galima pastatyti tik šalikelėje.

Besilankantiems Biržuose pirmą kartą verta nuvažiuoti iki už 5 kilometrų esančių Kirkilų, kur daugybė karstinių įgriuvų užsipildė vandeniu ir taip atsirado Kirkilų karstiniai ežerėliai. Ne mažiau vertas dėmesio ir prie ežerėlių stovintis stilingas Kirkilų apžvalgos bokštas. Mes ten buvome pernai, tačiau šį kartą tik baigiantis dienai atsisakėme minties dar kartą žvilgtelti į Kirkilų apylinkes iš aukštybių. Ten ne tik įdomu, ten tiesiog gražu.

Kirkilų karstiniai ežerėliai
Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga