Plokštinės pažintinis takas
2021 kovo 22d.

Karo ir gamtos temos Plokštinės miške

Ramūnas Šukauskas
2 min. skaitymo

„Iš lankytojų centro – į gamtą” – tokiu šūkiu saugomos teritorijos kviečia ne tik keliauti po regioninius ir nacionalinius parkus, tačiau ir geriau juos pažinti. Žiniomis praturtinti kelionių įspūdžiai kur kas vertingesni, todėl toks šūkis nėra tik pigus marketinginis triukas. O štai Žemaitijos nacionaliniame parke yra vieta, kur į gamtą galima keliauti ne iš lankytojų centro, bet iš muziejaus. Buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų paleidimo komplekse, Plokštinės raketų bazėje, 2012 metais buvo įrengtas Šaltojo karo muziejus. Čia galima sužinoti nuo informacijos apie šaltąjį karą iki karinių paslapčių ir autentiškos įrangos pavyzdžių. Tačiau pažinimas šioje vietoje vien karine tema neapsiriboja, kadangi prie įėjimo į muziejų prasideda Plokštinės pažintinis takas, kuriame karo temą keičia gamta.

Plokštinės pažintinis takas

Take tikėtis rasti daug karinių paslapčių neverta. Kadangi maršrutas kerta raketinės bazės teritoriją, kuri buvo apjuosta spygliuotos vielos tvoromis ir elektros užkardomis ir signalizacijomis, galima pamatyti vieną kitą išlikusį jų fragmentą. Tarsi norėdamas atsiriboti nuo karo temos, Žemaitijos nacionalinis parkas įrengtuose informaciniuose stenduose kalba išimtinai tik apie gamtą. O daugiausia dėmesio sulaukia miško žvėrys, apie kuriuos stenduose kalbama trumpai drūtai – vienu, dviem ar trimis sakiniais.

Plokštinės pažintinis takas

Rytinė Platelių ežero pakrantė išsiskiria kalvotu reljefu. Čia apaugusi mišku plyti Plokštinės plokščiakalvė, kurios net pats pavadinimas kilęs nuo žodžio „plokščias”. Toks reljefas sovietams pasirodė tinkamiausia vieta įrengti požeminę raketų paleidimo aikštelę. Aplink plokščiakalvę ledynai sustūmė kalvas ir išgremžė daubas, todėl Plokštinės pažintinis takas driekiasi lengvai kalvotu mišku.

Plokštinės pažintinis takas

Vienos tokių kalvų papėdėje trykšta Pilelio šaltinis. Paveldėjęs prie jo gyvenusio žmogaus pavardę Pilelio šaltiniio vanduo tekėdamas mažu upeliuku įsilieja į Pilelio šaltinio „akį”. Šį gėlo vandens šaltinį nuo versmės skiria 200 metrų atstumas, o juos abu galima aplankyti einant Plokštinės pažintiniu taku.

Plokštinės pažintinis takas

Beveik pusę maršruto Plokštinės pažintinis takas vedė pramintu miško taku, tačiau pasiekęs miško kelią su juo nesiskiria iki tako pabaigos. 3 kilometrus ratu pagal laikrodžio rodyklę einantis maršrutas apjuosia visą raketinės bazės teritoriją. Šaltojo karo likučių jame beveik nesimato, o vienintelis sustoti paskatinantis gamtos objektas take – Pilelio šaltinis, todėl pažintiniam takui kovoti su Šaltojo karo muziejumi dėl lankytojų dėmesio sunku. O gal šioms temoms reikia ne konkuruoti, o draugauti? Gamtos temą take papildžius tam tikra karine informacija, Plokštinės takas taptų tikra ir natūralia Šaltojo karo muziejaus tąsa gamtoje.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga