Atminties takas
2021 rugpjūčio 17d.

300 metrų rimties ir atminties

Ramūnas Šukauskas
2 min. skaitymo

Tik smalsumas ir tik smalsiausius nuveda į kitą Nemuno pusę, kur Nemuno vingyje ties Birštonu yra Atminties takas. Tai, kad šis lankytinas objektas pavadintas taku, labiausiai ir viliojo, nors atvažiavus į vietą vaikščioti tenka nedaug. Taip pavadintas 1988 metais įkurtas skulptūrų ansamblis, kuriame abipus kelio stovi 11 medinių skulptūrų.

Skulptūra Atminties take

Norint ten patekti, atvažiavus nuo Birštono Prienuose reikia pervažiuoti Nemuną ir vykti link Pociūnų. Kad ir kur suktų kelias į kairę, visą laiką važiuoti tiesiai. Kažkur pakelėje už Rūdupio stovi rodyklė, kreipianti į Atminties taką. Kadangi Nemuno kilpoje kelias eina ratu, taką galima pasiekti važiuojant bet kuria kryptimi. Pravažiuoti tako neįmanoma, kadangi abipus siauro, tačiau asfaltuoto miško keliuko įrengtos medinės skulptūros ir yra Atminties takas.

Atminties tako pradžia

Skulptūros čia atsirado 1988 metais, kai prie Lietuvos pavadinimo dar buvo rašomos TSR raidės. Nors šalyje jau veikė Sąjūdžio judėjimas, pastatyti skulptūras, skirtas atminti žuvusiems tremtyje ir kovoje prieš okupantus, buvo drąsi idėja. 11 tautodailininkų Rūdupio kaime vykusioje stovykloje per trumpą laiką išdrožinėjo 11 ąžuolinių skulptūrų, kurios vėliau atsistojo abipus kelio. Jos simbolizuoja vargus ir sielvartą, pasiaukojimą ir meilę.

Koplytstulpis Atminties take

Tako pradžioje stovi informacinis stendas, kuriame pavaizduota Atminties tako schema ir išvardinti visi 11 skulptūrų autorių. Pastarųjų pavardės, kaip ir bendra informacija apie taką, skelbiami trimis kalbomis. Nors stende to neparašyta, visos skulptūros turi pavadinimus. Juos galima rasti Birštono turizmo informacijos centro tinklapyje.

Atminties tako informacinis stendas

Vienos skulptūros pastatytos prie pat kelio, iki kitų reikia paeiti pramintu takeliu, kuris nuveda iki Atminties tako pašonėje įrengtos poilsiavietės. Nemuno nesimato, bet jis čia pat ir girdisi juo plaukiantis laivelis. Kur kas vaizdingesnė atokvėpio vieta yra kitame tako gale, kur greta paskutinio koplytstulpio įrengtas suoliukas ir atsiveria vaizdas į Nemuną. 300 metrų ilgio takas nenuvargina, tad ši vieta vieniems suteikia progą tiesiog pasigrožėti gražiu gamtovaizdžiu, kitiems – dar kartą prisiminti tai, ką primena Atminties takas ir pabandyti atsakyti į vienos skulptūros užduodamą klausimą „už ką?”

Atminties tako pabaiga
Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga