Takas per Petroškų mišką
2019 lapkričio 10d.

Šlapio rudens spalvos Petroškų miške

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Pasaulis yra spalvotas ir geriausiai tai matosi rudenį. Tada Lietuvos gamta pradeda dažytis ryškiai geltonų, žalių ir raudonų spalvų deriniais, tarsi patvirtindama, kad valstybinės vėliavos spalvos pasirinktos ypač taikliai. Nepaisant tokio mūsų trispalvės ir rudeniškos Lietuvos gamtos spalvinio suderinamumo, baltas Vytis raudoname fone yra ta vėliava, kurią mieliau iškelčiau prie savo namų. Man ji tiesiog gražesnė, bet šį kartą ne apie vėliavas, šį kartą apie rudenišką gamtą, kurios ieškojau Dzūkijoje.
Vieną tokio lietuviškiausio metų laiko pusdienį paskyriau Veisiejų regioniniam parkui, kuriame žaliuojančiame Petroškų miške įrengtas pažintinis takas. Pažintinis jis ar ne, nelabai ir aišku, nes internete informacijos apie jį pateikta gana kukliai. Kelio Veisiejai – Lazdijai 5 kilometre stovinčioje rodyklėje jis vadinamas tiesiog kaip takas per Petroškų mišką.

Takas per Petroškų mišką

Būtent ši rodyklė kartu su Veisiejų regioninio parko informaciniu stendu apie čia įkurtą Ringėliškės botaninį – zoologinį draustinį ir žymi tako pradžią. Atvažiavus automobiliu nieko kito nebelieka kaip tik palikti jį šalikelėje ir tikėtis, kad eismui jis trukdys minimaliai. Eismas šioje vietoje nėra intensyvus, o daugiau norinčių pasivaikščioti čia įrengtu taku nėra, todėl palikęs vienišą automobilį patraukiu miško keliuku. Už keliasdešimties metrų keliukas kerta proskyną, ties kuria vos išlindęs iš žolių tarsi grybas stovi pirmasis tako informacinis stendas. Su šio Lietuvos kampelio augalija ir gyvūnija supažindinantys informaciniai stendai ūgiu nepasižymi. Norint perskaityti ten parašytą informaciją ne kartą teko žemai nusilenkti.

Takas per Petroškų mišką

Taip ir ėjau per Petroškų mišką retkarčiais lankstydamasis prie lapais ir spygliais apkritusių informacinių stendų, retkarčiais pakėlęs galvą žvalgydamasis į spalvotus tunelius formuojančius medžius. Miškas čia mišrus, auga ir spygliuočiai, ir lapuočiai. Tai ne tik saugus ir mėgstamas prieglobstis paukščiams, bet ir tinkamas maršrutas pasigrožėti rudens dovanojamomis spalvomis.

Takas per Petroškų mišką

Taip ir vedė takas per Petroškų mišką miško keliuku, kuris besisukiodamas tai kairėn, tai dešinėn galiausiai atsitrenkė į platų žvyrkelį. Kelių sankirtoje įrengtas informacinis stendas su tako schema ir greta stovinti rodyklė rodo, kad toliau eiti reikia būtent tuo keliu dešinėn. Žingsniuojant jau po keleto minučių mintyse atsiranda abejonės, ar tikrai maršrutas eina šiuo keliu. Visi iki tol buvę informaciniai stendai dingo, o nuo pravažiuojančio automobilio dulkių debesies apsaugo tik rudeniška dargana.

Takas per Petroškų mišką

Dešinėje į mišką neria siauras keliukas, šalia kurio tarp šakų kažkas subaltuoja. Pirma mintis buvo, jog tai informacinis stendas, tačiau priėjus arčiau prieš akis išnyra paminklas su kryžiumi, prašantis saugoti nuo visokių nelaimių.

Takas per Petroškų mišką

Stengiuosi atsispirti pagundai apsisukti ir grįžti atgal, nes nematau nieko, dėl ko tako maršrutas būtų vertas čia driektis. Galiausiai laukymėje pasirodo informacinis stendas, kuriame rašoma apie Petroškų mišką kaip apie balinių vėžlių ir retųjų varliagyvių buveinę.

Takas per Petroškų mišką

Atgal rodanti rodyklė reiškia ne ką kitą, kaip tako pabaigą. 3,5 kilometro ilgio takas per Petroškų mišką nėra žiedinis, todėl tuo pačiu keliu teks grįžti ir atgal. Nors maršrutas nesudėtingas, o prie daugelio posūkių ir išsišakojimų stovi rodyklės, pradėjus žygį nuo šio galo reikia būti atidesniam. Einant atgal pro tą vietą, kur miško kelias atsitrenkia į žvyrkelį, rodyklės, jog reikia sukti kairėn, nepastebėjau.

Takas per Petroškų mišką

Atgal ėjau nesidairydamas į informacinius stendus, nes kur kas įdomiau buvo pastebėti smulkiais lašeliais apkibusius voratinklius, išdidžiai pakelėje raudonuojančią musmėrę ar raudonomis uogomis nusagstytus krūmus. Šį kartą ruduo Dzūkijoje buvo spalvotas, bet šlapias.

Takas per Petroškų mišką

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga