Turizmo paroda Adventur
2024 sausio 28d.

Trys drakono vaisiai

Ramūnas Šukauskas
6 min. skaitymo

Atėjęs į Adventur parodą pamačiau drakono valtis ir pagalvojau – juk šie metai drakono. Tą mintį iš karto pasakau su šypsena mane pasitikusiam Lietuvos drakono valčių federacijos vadovui Sauliui. Jis spaudžia man ranką, bet kai prisipažįstu, pats gimęs drakono metais, pakviečia eiti paskui. O tada ištiesia ranką su drakono vaisiumi. „Sauliau” – sakau, – „ne tik aš, bet ir mano žmona, ir sūnus – drakonai.” Ir jis prideda dar du drakono vaisius. Panašu, kad šie drakono metai bus patys drakoniškiausi iš visų. Visgi turizmo paroda Adventur ne tik kelionių idėjų ir planavimo renginys, bet ir praėjusių metų apibendrinimas. Parodos atidarymo metu vykstantys „Turizmo sėkmingiausieji” apdovanojimai yra viso to kulminacija. Iki jų liko vos kelios minutės.

Atidarymas prasideda ne kalbomis, o filmu. Apie vandenynus, apie jūrą, apie moliuskus, kurių kriaukles pridėjus prie ausies galima girdėti jūros ošimą. O gal taip tik atrodo? Gal ten girdime ne ošiančią jūrą, o save? Neverta ieškoti atsakymo į vieną iš konteksto išimtą klausimą. Gal net ne atsakymas čia svarbiausia, o pats klausimas? Menininko Justo Tertelio garso ir vaizdo instaliacija ” Pasikalbėjimas su jūra. Ir su savimi” buvo stipri pradžia. Per stipri, kad valdžios atstovų oficialios kalbos paliktų bent kokį įspūdį. Dėmesys grįžo tik su pirma apdovanojimų nominacija. Vėtrungių įteikimas prasideda.

Pirmoji nominacija – Turizmo ambasadorius. Ji atitenka Linai Vasiliauskienei, socialiniuose tinkluose žinomų paskyrų „Nėra blogo oro” įkūrėjai. Tuo pačiu vardu yra ir tinklaraštis, todėl smagu, kad tokia veikla sulaukia visuotinio pripažinimo. Šeimos laisvalaikio gidu pavadintas projektas orientuotas į keliavimą ir laisvalaikį su vaikais, bet nesijaučiu blogai vieną kitą idėją iš Linos pasiimdamas ir aš. Galima įžvelgti komercijos apraiškų, galima jausti pavydą, bet tenka pripažinti – projektas vertas apdovanojimo.

Sėkmingiausiu 2023 metų žiniasklaidos projektu, skatinančiu keliones į Lietuvą arba Lietuvoje išrinka LRT televizijos laida „Vasara prie piliakalnio”. Negaliu pasigirti, jog buvau ištikimas šios laidos žiūrovas, mačiau jų gal pora, bet pats balsavau už šią laidą. Lengvas turinys ir laida apie Lietuvą – tokios man patinka, todėl kartu su visa sale pritariamai ploju nugalėtojui. Bus proga grįžus namo peržiūrėti dar nematytas laidos dalis. Neabejotinai pamatysiu ir sužinosiu ko dar nežinau.

Sėkmingiausias 2023 metų turizmo projektas garsinant Lietuvą užsienyjeMiško takas. Pats takas yra tarptautinis projektas, tad neabejotinai garsinantis Lietuvą užsienyje ir kviečiantis keliauti per mūsų šalį. Kviečiantis tiesiogiai, kadangi per Europą nusidriekusiame 4700 kilometrų ilgio take 747 kilometrai tenka Lietuvai. Nuo pat pirmųjų naujienų, nuo pirmo pamatyto ženklinimo šis takas atsidūrė mano mintyse ir planuose. Kol nėra konkrečių datų, planus geriau vadinti norais ar svajonėmis, tačiau kas svajoja, tas žino – svajonės pildosi. Ir vien tik dėl didelio noro keliauti šiuo taku, paskelbus nominaciją jaučiuosi, tarsi ką tik būtų laimėjusi mano mėgstama komanda.

Sėkmingiausias 2023 metų turizmo projektas Lietuvoje. Kažkodėl atrodo, jog šioje kategorijoje rimtos kovos net nebuvo. Vos tik atidarius Akmenos ir Jūros upių apžvalgos bokštą, į jį plūstelėjo tūkstančiai žmonių. Visi greitai sužinojo kas tai yra Pagramančio regioninis parkas ir kur jis yra. Sužinojo, jog keliauti į pajūrį galima ir kitu keliu, kuris ne toks tiesus, bet tikrai vaizdingas ir įdomus. Ir aš ant bokšto stovėjau, į upių santaką bei besileidžiančią saulę žiūrėjau. Puiki stotelė pakeliui link jūros. O jums tokie objektai nepatinka? Gaila, nes priklausote mažumai. Apžvalgos bokštai vis dar populiarūs tarp lietuvių.

Akmenos ir Jūros upių apžvalgos bokštas

Sėkmingiausio 2023 metų kelionių organizavimo paslaugų teikėjo nominaciją priėmiau abejingiausiai. Mėgstu keliauti savarankiškai, todėl UAB „Estravel Vilnius” vertinti tiesiog negaliu. Ši nominacija ir anksčiau būdavo apgaubta šiokia tokia paslaptingumo skraiste, o jos turinys labiau suprantamas srities ekspertams. Galvoju, jog reikšminga dalis balsavusių balsą skyrė vadovaudamiesi atsitiktinumo ar „kažkur girdėjau” kriterijais. Tokia jau ši nominacija, bet pasižadu sau skirti valandėlę nugalėtojo teikiamų paslaugų analizei.

Sekanti nominacija keliautojų auditorijai aiškesnė, tai Sėkmingiausias 2023 metų apgyvendinimo paslaugų teikėjas. Vėtrungės įteikimas Plungėje įsikūrusiam „Oginski hotel” glosto savimeilę ir man. Ta viena trumpa naktis geriausiu pripažintame viešbutyje paliko gerą įspūdį. Oginskių dvaro ansamblio pašonėje įsikūręs viešbutis ir restoranas siūlo patirtį, susijusią su istorija ir prabanga. Norėjosi daugiau laiko visa tai pajusti ir pirma pažintis paliko norą dar grįžti čia.

Balsuodamas už Sėkmingiausią 2023 metų maitinimo paslaugų teikėją savo balsą atidaviau Ertlio restoranui. Tiesiog kartą esu jame buvęs. Subjektyvu, bet toks ir yra žmogus. Tikiu, kad daugelis balsuojančių turi savų subjektyvių kriterijų. Jei keliavimas yra potyriai, tai ir balsą atiduodame už tą, kas mums tuos gerus potyrius suteikė. Nominaciją laimėjusioje „Valerijono vaistinėje” dar nesu buvęs ir veganiškų cepelinų neragavau, tačiau pusantro šimto metų nepriklausomos vaistinės veiklos istorija įkvepia apsilankymui. Teks planuoti išvyką į Šiaulius. Jei jums trūksta fantazijos ar įkvėpimo kelionėms, gal verta peržvelgti šį sėkmingiausiųjų sąrašą?

Na gerai, maršrutas bus ne tik į Šiaulius, bet ir į Telšius, į Sėkmingiausią 2023 metų turizmo traukos vietovę. Jei jau į Adventur parodą žemaičiai atsiveža mešką, tai gal iš tikrųjų verta apsilankyti tame meškų mieste? Kiek galima pro Žemaitijos sostinę pravažiuoti nesustojus? Pastebiu, jog turizmo sėkmingiausiųjų rinkimai tampa savotišku sąrašu, kurį po apdovanojimų skirstau į dvi dalis. Vienoje žymiu kas aplankyta, patirta, pamatyta, kita tampa savotišku šių metų planu, kuriame pirmu numeriu įrašytas drakono valčių festivalis.

Spėju, jog nominacija 2023 metų turizmo inovacija labiausiai patinka Ekonomikos ir inovacijų ministerijai. Dėl pavadinimo. Nors po pasakymo, jog turizmo sektoriaus verslo sukurtus kokybiškus produktus jiems lengviau parduoti užsieniui, kyla klausimas, kiek inovatyvi pati inovacijų ministerija? Pastovėti ant apdovanojimų pakylos ir paspausti ranką nugalėtojams smagu, bet… Bet geriau apie geras emocijas, kurių galima pasisemti Energetikos ir technikos muziejuje. Apsilankiau prieš pusmetį, buvau vienas iš 130 tūkstančių lankytojų, o dabar teks dar vieną apsilankymą planuoti. Naujienos atsiranda viena po kitos. Gal šios nominacijos nugalėtoją įrašyti į abu sąrašus?

Ir galiausiai apie simpatijas. Dažniausiai taip būna, jog komisijos ir balsuotojų nuomonės skiriasi. Ir turizmo sėkmingiausiųjų rinkimuose yra nominacija, pavadinta 2023 metų vietinių turistų simpatijos vardu. Saldainis rinkėjams, kurį vis tiek išpakuoja komisija. Paskelbus nugalėtoją tikrai pasidaro saldu, nes paskutinė vėtrungė atitenka Salų dvarui. Tapyba šokoladu tai iki užsimiršimo saldi veikla. Rudenį patirti potyriai dar pakankamai ryškūs, todėl apdovanojimus baigiu smagia gaida. Smagu būti su tais, kurie laimi.

Salų dvaras

Šių metų paroda pasikeitusi. Atsikračiusi varginančio poilsinių kelionių turgaus ji tapo labiau orientuota į vietos turizmą, labiau išgryninta, bet tuo pačiu ir atskleidusi savo silpnybes. Susidaro įspūdis, jog kad ir kaip gerai pasiruoštų parodos dalyviai, rimtam renginiui reikia šio to daugiau. Neužtenka vien išnuomoti parodos plotą ir pasakyti atidarymo kalbą. Nors ir šioje įkvėpimo bei pasitikėjimo buvo ne daugiau nei duobėje esančio „Žalgirio” žaidime. Kitą kartą parodos dalyvių dekoracijos ar vaizdo instaliacijos gali negelbėti. Jų tiesiog gali nebūti. Kaip ir tų baigiančių „nubyrėti” dalyvių iš užsienio. Praeitais metais Kauno Žalgirio arenoje įvykusi vietinio turizmo paroda buvo signalas, jog kažką reikia keisti.

Pirmi metai, kai pasitekinsiu viena diena parodoje. Ją apžiūrėti pakanka ir kelių valandų, tačiau su malonumu pasiklausydavau įdomių pranešimų ir diskusijų. Nespėdavau visur, kur noriu, o štai šiemet – pasirinkimas kuklus. Galutinį tašką padeda bilietų kainodara. Perkant bilietą visoms trims dienoms Litexpo suteikia vieno euro nuolaidą! Nėra ko vaikščioti kelias dienas, atėjai kartą ir užtenka. Tiek to. Kam nervintis dėl to, ko negaliu pakeisti, verčiau pasisemsiu pozityvo iš Lietuvą mylinčių ir gražiausią jos versiją norinčių parodyti žmonių. O tuo pačiu dar paskraidysiu Keliauk Lietuvoje virtualios realybės oro balionu. Kur daugiau bepamatysi tiek lankytinų vietų vienoje vietoje? Ir dar iš viršaus.

Dabar tai jau tikrai namo. Vėl keliauju pro drakono valtis ir pasiimu paliktus pasaugoti drakono vaisius. Nesu jų valgęs kaip ir nesu plaukęs tokia valtimi. Drakono vaisių suvalgysiu vakare, o štai plaukimo teks palaukti. Gal ir ne viskas patiko parodoje, tačiau išeinu iš jos su naujais planais, naujomis pažintimis ir nedideliu krepšeliu. Praėjo tie laikai, kai storų katalogų ir lankstinukų prikimštus krepšius buvo sunku panešti. Dabar jame be keleto lauktuvių tėra trys drakono vaisiai.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga