Rozalimo miško parko pažintinis takas
2021 rugpjūčio 7d.

Rozalimo pažintinis takas – Pakruojo dvaro (ne)konkurentas

Ramūnas Šukauskas
2 min. skaitymo

Tomis dienomis, kai Pakruojo dvare vyksta renginiai, eismas kelyje Panevėžys – Pakruojis būna intensyvus. Daugelis nesustodami pralekia pro Rozalimo miestelį, kuris įsikūręs likus apie 10 kilometrų iki Pakruojo. Jo pavadinimo kilmė siejama su dvarininkų Drabišių palikuone Rozalija, kuri čia pastatė Marijos vardo bažnyčią. Sustoti vertėtų ne dėl bažnyčios, ar ne tik dėl jos, kadangi greta miestelio augančiame Rozalimo miške įrengtas Rozalimo pažintinis miško parko takas.

Rozalimo miško parko pažintinis takas

Poniškų pramogų Pakruojo dvare jis nepakeis, tačiau jaukia aplinka stebinantis pažintinis takas gali padovanoti pora valandų smagaus laiko gamtoje. Palei kelią einančiame miško masyve 4,5 kilometro ilgio pažintinis takas gimė aktyvių Rozalimo gyventojų dėka. Pavyko ne tik išsaugoti Rozalimo mišką, kuris yra vienintelis Pakruojo rajone ošiantis pušynas, bet ir įrengti pažintinį taką, kuris pasiruošęs atskleisti ne tik gamtinių, bet ir kitokių paslapčių.

Rozalimo miško parko pažintinio tako apžvalgos aikštelė

Linijinės formas takas, prasidėjęs prie Laičių tvenkinio, kuris yra vienintelis vandens telkinys rajone ir vietinių dar vadinamas „Paežerių ežeru”, driekiasi išilgai miško juostos. Iš vienos pusės ją riboja kelias į Pakruojį, iš kitos – minėtas tvenkinys, kurio vaizdingose pakrantėse įrengtos poilsiavietės ir nedidelė apžvalgos aikštelė. Takas jų nepalieka nuošaly ir tik vėliau pradeda tolti nuo vandens, per šlapias miško vietas pravesdamas medinių lentelių takeliu.

Medinių lentelių takas Rozalimo pažintiniame take

2013 metais Pakruojo miškų urėdijos įrengtame take stovi 18 informacinių stendų. Kaip ir dera miškininkams, čia dominuoja informacija apie mišką, augalus, gyvūnus, kraštovaizdį, tačiau smagu, kad vien tuo neapsiribota. Pažintinis takas siūlo šiek tiek išsukti iš maršruto ir pamatyti Zigmantiškių akmenį su „Marijos pėda”. Tarsi iš kelių gabalų susidedantis akmuo iš tiesų yra vientisas ir seniau vadintas šventu. Prie jo ligoniai melsdavosi, o siekusius jį užarti ar suskaldyti bloga lemtis ištikdavo. Dabar akmeniui niekas negresia ir išvaduotas iš brūzgynų jis ramiai džiaugiasi koplytstulpio, kryžių ir padėtų gėlių draugija.

Zigmantiškių akmuo Rozalimo pažintiniame take

Vingiuodamas plačiai išmintais takais Rozalimo miško parko pažintinis takas priartėja prie miestelio. Čia įkurta tikra gamtos poilsio oazė, į kurią vietiniai patenka pro vartus su varpeliais, įprasminančiais žemės ir dangaus ryšį. Maršrutas čia eina ratu, tačiau ši dalis vadinama ne pažintiniu, o renginių taku, todėl nestebina įrengta lauko scena ir laisvalaikiui skirta infrastruktūra. Nelieka nuošaly ir literatūrinė tema. Savo laiku čia sveikatą stiprino Jonas Biliūnas, svečiuodavosi rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, netoli yra poeto Henriko Radausko gimtinė. Įamžinant jų atminimą medžio drožėjai įkvėpimo ieškojo jų kūriniuose, o kaip jiems sekėsi galima pamatyti einant taku.

Medinė skulptūra Rozalimo pažintiniame take

Jei kokį kartą važiuodami į Pakruojo dvarą sustosite čia ir tikslo nepasieksite, daug ko neprarasite. Gal net daugiau atrasite, nei kad poniškos pramogos gali duoti. O jei be jų negalite, iki tikslo liko apie 10 kilometrų.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga