Apie Aukštumalos pažintinį taką


Tais laikais, kai Nemuno žemupys priklausė vokiečiams, žmonės čia gyvendavo netgi pelkėsi. Čia buvo sunkios gyvenimo sąlygos, tačiau derlinga žemė leido užauginti gerą derlių. Viena tokių apgyvendintų pelkių buvo Aukštumala. Aukštumalos pažintinis takas, nusidriekęs į pelkės vidurį ir pasakoja apie pelkininkų gyvenimą ir pelkių eksploatavimą. Dar labiau ši pelkė nukentėjo sovietmečiu, todėl pažeistas teritorijas dabar bandoma atkurti. Aukštumalos pelkė ypatinga dar ir tuo, kad apie 1900 metus pelkėtyrininkas Vėberis ją išsamiai ištyrė ir ji tapo pirmąja išsamiai ištirta ir aprašyta pelke pasaulyje.


Tako schema


Kaip nuvykti?

Kelyje 4217 (Šilutė – Povilai) ties Rūgaliais stovi tiek rudas kelio ženklas, tiek Nemuno deltos regioninio parko ženklas, skirtas pažintiniam takui. Vienoje kelio pusėje yra automobilių stovėjimo aukštelė, kitoje pusėje prasideda Aukštumalos pažintinis takas.


Maršruto forma

Maršrutas ir planuojamas laikas

Atstumas nuo kelio iki pelkėje įrengto apžvalgos bokštelio – 1,2 kilometro. Maršrutas nėra žiedinis, todėl grįžti reikia tuo pačiu taku. Aukštumalos pažintinio tako lankymui rekomenduojama skirti 1,5 valandos.


Tako danga

Pačioje pradžioje Aukštumalos pažintinis takas eina natūralaus grunto taku. Nusukęs nuo pylimo toliau maršrutas driekiasi medinių lentelių taku iki pat pelkėje įrengto apžvalgos bokštelio.


Tako ženklinimas ir stendai

Take įrengti keli informaciniai stendai, pasakojantys ne tik apie pelkės augaliją ir gyvūniją, tačiau ir apie jos kolonizavimą bei tyrinėjimus. Take nėra jokio maršruto ženklinimo, nes iš tako nėra kur išklysti – aplinkui plyti pelkė.


Apžvalgos ir atokvėpio vietos

Aukštumalos pažintiniame take yra įrengta atokvėpio vieta, o pabaigoje po pelkę pasižvalgyti galima iš medinio apžvalgos bokštelio.


Aukštumalos pažintinis takas iš arti

Susiję įrašai