Nevėžio upės slėnio pažintinis takas
2016 rugsėjo 17d.

Pasivaikščiojimai tarp senvagių Nevėžio upės slėnyje

Ramūnas Šukauskas
4 min. skaitymo

Senvagės – tai išskirtinė Nevėžio upės slėnio, o kartu ir viso Krekenavos regioninio parko vertybė. Su čia vertybe susipažinti kviečia netoli Krekenavos naujai įrengtas upės slėnio pažintinis takas, vingiuojantis užliejamomis pievomis palei Nevėžio senvages ir dabartinę upės vagą. Taką randame kairiajame Nevėžio upės krante už 2km į pietus nuo Krekenavos. Radome ne iš pirmo karto, nes nežinodami tikslios jo buvimo vietos pasukome nuo kelio link upės kiek per anksti. Nors prie miško keliuko stovėjo ženklas, jog čia yra maudynių vieta, privažiavę prie upės radome visiškai nedraugišką poilsiautojams Nevėžio krantą. Gaila, nes oras maudynėms tinkamas. Važiuodami miško keliuku link Krekenavos randame dar vieną poilsiavietę, kuriai įrengti akivaizdžiai buvo skirta dosni ES parama.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, poilsinės, suoliukai su stalais, persirengimo kabinos, lauko tualetai – viskas ko reikia smagiam ir gan komfortiškam poilsiui. Viskas, išskyrus vieną – patogią vietą nusimaudyti. Gal dėl šios priežasties gražią vasaros dieną ši poilsiavietė buvo visiškai tuščia. Jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių maudyklos čia įrengti neįmanoma (nors netikiu, kad taip yra), tai poilsiavietei parinkta vieta nelabai sėkmingai. Palikę paupyje paslėptą, gražiai įrengtą bet, matyt, nelabai populiarią poilsiavietę ieškome pažintinio tako toliau. Dabar jau taką randame nesunkiai, nes prie kelio pamatome pažintinio tako ženklą  – tereikia turėti kantrybės pavažiuoti 2km nuo Krekenavos. Erdvioje automobilių aikštelėje mus užkalbina vyras, kuris, kaip pats teigia, buvo vienas iš šį taką įrenginėjusių darbuotojų. Trumpai pasikalbėję patraukiame link senvagių.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Nedaug paėjus miško pakraštyje pasirodo 6 metrų aukščio apžvalgos bokštelis su vieninteliais pažintiniame take informaciniais stendais.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Iš bokšto galima pasižvalgyti po Nevėžio senvages – buvusias upės vagos dalis, kurios dabar atskirtos nuo naujos vagos. Dažniausiai tai atsitinka kai potvynio metu upės srovė pragraužia siauras sąsmaukas ir taip pakeičia savo vagą. Krekenavos regioniniame parke priskaičiuojama apie 100 įvairiausių formų senvagių. Palei vieną tokią pasagos formos senvagę ir vingiuoja šis Nevėžio upės slėnio pažintinis takas.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Iš bokštelio galima stebėti senvagėse ir užliejamose pievose gyvenančius paukščius, apie kuriuos rašoma bokštelyje įrengtame stende. Pakeliui vienas iš tokių gyventojų pasirodo ir mums.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas veda natūralaus grunto danga, o per drėgnas ir žemesnes vietas, kur anksčiau buvo upės vaga, dabar nutiesti mediniai tilteliai. Matosi, kad takas nutiestas nesenai. Praėję ramias ir pelkėjančias senvages pasiekiame lėtai savo vandenis naująja vaga link Nemuno plukdantį Nevėžį. Nevėžis šiltuoju metų laiku yra populiari vandens turizmo trasa.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Dauguma pažintinių takų vingiuoja miškais ir giriomis, dalis eina nutiestais takeliais per pelkes, tačiau tarp senvagių nutiestu pažintiniu taku einame pirmą kartą. Visada smagu aptikti ką nors šiek tiek naujo, šiek tiek kitoniško, tik pasigedome daugiau informacijos, kad tą kitoniškumą ne tik pamatytumėm, bet ir apie jį sužinotumėm. Vienintelius informacinius stendus radome bokštelyje, o nuėję pusę kelio radome prie tako rymantį ir pažintinį taką įvardijantį akmenį.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Eidami rato formos taku prieiname mišką, kurio pakraščiu pažintinis takas vingiuoja link tako pradžioje aplankyto apžvalgos bokštelio. Takas veda užpelkėjusios senvagės pakraščiu, kur kadaise buvo Nevėžio upės vaga. Kairėje tako pusėje ošia Gringaliaus miškas, dešinėje plyti užliejamos pievos su jose likusiomis senvagėmis.

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas

Nevėžio upės slėnio pažintinis takas yra apie 1,6 km ilgio, todėl net ir lėtu žingsniu einant neužtrunkame valandos. Didžioji tako dalis, einanti per pievas yra saulės atokaitoje, todėl karštą vasaros dieną eiti karšta. Tik priėjus pamiškę ir pajutus miško gaivą tarsi įsijungia antras kvėpavimas. Prie tako įrengti stovai pasistatyti dviračiams, nes nuo Krekenavos iki pat pažintinio tako tęsiasi dviračių trasa. Neabejotinai tako populiarumą padidintų informacinė lentelė prie naujosios vagos, kur baidarėmis plaukiantys turistai sužinotų apie senvages ir čia esantį pažintinį taką. Aišku ir išlipimui patogiu krantu reikėtų pasirūpinti.

Kokia ten bebūtų situacija su informacija ir Nevėžio krantais, šis pažintinis vertas dėmesio vien jau todėl, kad kol kas jis vienintelis mūsų aplankytas takas, supažindinantis su senvagėmis ir pavedžiojantis užliejamomis Nevėžio slėnio pievomis.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga