Miško turtų pažintinis takas
2016 gegužės 29d.

Pasislėpęs miškuose: Miško turtų pažintinis takas

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Ačiū tinklaraštininkams, kurių tinklaraščiuose radau dar neatrastą „Miškų turtų pažintinį taką”. Šis takas įrengtas Vilniaus rajone šalia Karužiškės kaimo prie čia esančios Parudaminos girininkijos. Ačiū jiems ir už tai, kad gan smulkiai ir aiškiai aprašo kaip šį taką rasti, nes be to taką rasti būtų tikrai problematiška. Tako įkūrėjai tikrai nusipelno gero žodžio už gražią iniciatyvą, bet iki pilno geros idėjos realizavimo trūksta nuorodų. Kaip orientyras galėtų būti Terešiškės, esančios prie kelio 5203, vedančio į Jašiūnus. Navigacija ar dauguma išmaniųjų telefonų lengvai turėtų parodyti kelią iki Terešiškių, į kurias be kita ko ir traukiniu galima atvažiuoti. Nuo čia iki pažintinio tako šiek tiek daugiau nei kilometras. Vos išvažiavus iš gyvenvietės Jašiūnų kryptimi, kairėje kelio pusėje yra nusukimas į žvyrkelį, o sankryžoje stovi nuoroda į Parudaminos girininkiją. Būtent prie šios girininkijos ir yra pažintinis takas, iki kurio žvyruotu keliu dar reikia pavažiuoti apie kilometrą. Pravažiuoti neleis dar viena Parudaminos girininkijos nuoroda.

Miško turtų pažintinis takas

Miško turtų pažintinis takas įrengtas 2012 metais ir jame lankytojai supažindinami su natūraliai Lietuvoje augančiais medžiais ir kitais augalais. Takas kiek kitoks nei kiti netoli Vilniaus esantys pažintiniai takai, kurie be juose pateikiamos informacijos dar patrauklūs ir gražiais gamtovaizdžiais ar gamtos paminklais. Čia visas dėmesys nukreipiamas į supažindinamus augalus, kurių šiame take eksponuojama apie septynias dešimtis. Vos tik prasidedant takui jau nuo pat drožiniais išpuoštos tako pradžios pasitinka nedidelės medinės lentelės su išdrožinėtais lietuviškais ir lotyniškais augalų pavadinimais.

Miško turtų pažintinis takas

Mėgstantys stendus su išsamiais aprašymais gal kiek nusivils, nes tako lankytojai informacija neapkraunami. Takas skirtas pažinti augalus vizualiai, o mėgtantys faktus ir įdomybės grįžę namo gali „pasigooglinti”.

Miško turtų pažintinis takas

Tiesa, take yra ir keletas informacinių stendų su visai praktiška ir įdomia informacija, pavyzdžiui, kaip susiorientuoti miške neturint kompaso. Nors iš pradžių Miško turtų pažintinis takas pasirodė gan primityvus, tačiau praėjus jį visą įspūdis liko geras. Nebūdamas ilgas (bendras pažintinio tavo ilgis yra kiek daugiau nei kilometras) šis takas nenuobodžiai vingiuoja per mišką tai išlysdamas į pievelę, kurioje išrikiuota visa rikiuotė susodintų skirtingų rūšių medelių (tiesa, ne visi sėkmingai prigijo ir peržiemojo, todėl kai kurios lentelės stovi vienišos be savo eksponato), tai vesdamas miško keliuku, šalia kurio lankytojai supažindinami ne tik su augalais, bet ir su miško „įrenginiais” (inkilais, ėdžiomis, skruzdėlynais).

Miško turtų pažintinis takas

Medžiuose įkelti inkilai pelėdai ar šikšnosparniui labai nenustebino, tačiau inkilą lipučiui pamačiau pirmą kartą.

Miško turtų pažintinis takas

Viso pažintiniame take yra 79 eksponatai, kurių didžiausią dalį sudaro medžiai – 31, krūmai ir puskrūmiai – 26, įvairūs kiti objektai (inkilai, informaciniai stendai) – 22. Iš daugelio kitų, šį pažintinį taką išskiria tai, kad ne tik patį taką įrengė, bet ir išdrožinėtas lenteles su objektų pavadinimais bei simbolinius vartus pažintinio tako pradžioje sukūrė patys girinkijos darbuotojai. Kartais vietinių žmonių iniciatyva ir entuziazmas gali beveik tiek pat, kaip ir nemaži ES paramos pinigai. Vien jau dėl to čia verta apsilankyti.

Miško turtų pažintinis takas

Pasivaikščiojus Miško turtų pažintiniu taku galima užsukti į greta esančią Parudaminos girininkijos sodybą.

Miško turtų pažintinis takas

Internetiniuose šaltiniuose teigiama, kad ateity planuojama girininkijos pastate įrengti informacijos centrą. Kol jo nėra, galima pasivaikščioti po kiemą ir pabendrauti su gyvūnais – girininkijoje įrengtas žvėrinčius. Čia gyvena danieliai, muflonai, meškėnai, fazanai, tačiau mes matėm tik pastaruosius, nes, kaip girininkijoje sutiktas mažas berniukas pavaišinęs mus saldainiais papasakojo, kad prieš žiemą gyvūnai buvo išvežti ir kol kas negrįžo.

Miško turtų pažintinis takas

Garantijų, kad atvažiavę su vaikais juos galėsite supažindinti su gyvūnais, nėra. Nepaisant to, aplankyti netoli nuo Vilniaus esantį miško turtų pažintinį taką vis tiek verta. Gal tik patartina pasirūpinti rūbais, apsaugančiais nuo uodų ir erkių.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga