Daugėliškio miško bunkerio pažintinis takas
2019 liepos 12d.

Ne visi takai gamtoje skirti pažinti gamtą

Ramūnas Šukauskas
2 min. skaitymo

Netoli Ariogalos ošiančiame Daugėliškių miške yra vieta, kuri vienuose turistiniuose žemėlapiuose pažymėta kaip miško pažintinis takas, kituose – partizanų bunkerio vieta. Kad tame miške būta kovotojų už Lietuvos laisvę galima įsitikinti lengvai, tačiau ką galima pamatyti ten nuvykus ir koks ten takas įrengtas geriausia sužinoti vietoje.

Daugėliškio miško pažintinis takas

Ši vieta yra prie pat automagistralės Kaunas – Klaipėda ir ją surasti nesudėtinga, tačiau nereikia apsigauti bandant privažiuoti nuo automagistralės pusės. Važiuojant nuo Kauno pusės netoli Ariogalos dešiniau atsiskiria buvęs senasis Žemaičių plentas. Į jį įsukus ir pavažiavus kelis kilometrus ties Jučiais yra posūkis į kairę. Žvyrkeliu privažiavus proskyną su aukštos įtampos laidais reikia sukti dešiniau ir ieškoti pamiškėje stovinčio informacinio stendo.

Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas

Šios vietos įamžinimo iniciatorius buvo Ariogalos gimnazijos istorijos mokytas Andrius Bautronis. Jis 2010 metais kartu su gimnazistais ėmėsi iniciatyvos atstatyti čia buvusį partizanų bunkerį ir įrengti lankytojams taką. Atlikus archeologinius kasinėjimus ne tik pavyko atstatyti bunkerį, bet ir surinkti daug archeologinių duomenų. Apie bunkerio atstatymo darbus ir apie pačią bunkerio istoriją galima pasiskaityti pamiškėje stovinčiame stende, o link pačio bunkerio veda Daugėliškių miško pažintinis takas.

Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas

Iš pradžių takas buvo apaugęs žole ir net abejones pasėjo galvoje. Įlindus giliau į mišką išryškėjo gražus takas, kuris už 300 metrų priėjęs upelį šakojasi. Dešiniau esančioje tako atšakoje galima matyti dar vieną informacinį stendą. Jis pasakoja, jog tas pats istorijos mokytojas su šauliais tvarkydamas aplinką šioje vietoje aptiko partizanų archyvą su dokumentais.

Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas

Kitapus upelio, visai netoli archyvo radimo vietos, takas atveda ant nedidelės kalvelės. Tarp medžių matyti plevėsuojanti Lietuvos vėliava ir šalia stovi paminklas žuvusiems Prisikėlimo apygardos partizanams atminti – tai partizanų bunkerio vieta. Šis bunkeris nebuvo skirtas gyventi, jis atliko štabo bunkerio funkciją, tačiau sugautai ryšininkei išdavus jo buvimo vietą jis buvo sunaikintas kartu su jame buvusiais 6 partizanais.

Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas

Šioje vietoje takas nesibaigia, dar vienu tilteliu persiritęs per kalvą juosiantį upelį jis lenda dar giliau į mišką, kol nepriveda prie dar vienos liūdnai pagarsėjusios vietos. Tai Antano Jaugelio-Urbšio būrio partizanų žuvimo vieta.

Daugėliškių miško bunkerio pažintinis takas

Štai toks tas 600 metrų ilgio pažintinis takas Daugėliškių miške, pasakojantis apie tuos, kurie vardan laisvės atidavė savo gyvybes. Į tako pradžią teks grįžti tuo pačiu maršrutu.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga