Sirvėtos regioninis parkas
2016 liepos 12d.

Mitologinis takas: senovės lietuvių dievybės šiuolaikinių skulptorių darbuose

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Atradome šiek tiek kitokį pažintinį taką. Gal tas kitoniškumas vien tik mums pasirodė, bet Sirvėtos regioniniame parke, Šventos gyvenvietėje įrengtas lankytojų centras ir prie jo prasidedantis pažintinis mitologinis takas tarsi susilieja į vieną visumą. Juos apjungia bendra tema – mitologija. Vis dar laikausi principo, kad kiekvienas pažintinis takas vertas atskiro įrašo, todėl šį mitologinį taką pavadinčiau pažintiniu taku, kurio pradžia prasideda regioninio parko lankytojų centre.

Mitologinis pažintinis takas

Iš to seka vienas logiškas patarimas – geriausia čia atvykti tuo laiku, kai atidarytas lankytojų centras. Mums pasisekė, nors iki darbo laiko pabaigos buvo likusi tik valanda lankytojų centro darbuotoja mus mielai sutiko ir apie Sirvėtos regioninį parką papasakojo ir lankytojų centrą aprodė.  Malonu, kai tokiose vietose dirba tinkami žmonės. Gal dėl vasaros savaitgalio, kai visi skuba prie vandens telkinių, gal dėl vietos atokumo, šis lankytojų centras neatrodo lepinamas lankytojų dėmesiu. O visai be reikalo. Šalia vis dar stovinčio dvaro, svirno pastate įkurtas originaliai apipavidalintas ir interaktyvus lankytojų centras jaukus ir įdomus.

Sirvėtos regioninio parko lankytojų centras

Šiek tiek pasitikrinę savo mitologines žinias ir pramokę senovės simbolių raštą, gyvybės medžio viduje įsitaisę dar ir pasakojimo apie Švenčionių kraštą pasiklausom. Pasak jo, šventumo čia daugiau nei bet kuriame Lietuvos krašte, vien jau pavadinimai tą byloja – Šventa, Švenčionys, Švenčionėliai.

Mitologinis pažintinis takas

Apžiūrėję lankytojų centro vidaus ekspoziciją patraukiame į lauką. Ten mus lydinti ir žinių nestokojanti darbuotoja toliau pažindina mus su mitologija ir skulptūrose pavaizduotus aukščiausius dievus – Aukštąjį ir Perkūną parodo.

Sirvėtos regioninio parko lankytojų centras

Šalia ir minėtas medinis dvaro pastatas stovi. Svirną antram gyvenimui jau prikėlė, gal ir dvarą kas prikels.

Mitologinis pažintinis takas

XIX a. viduryje statytą dvarą valdė lenkų tautybės dvarininkai Civinskiai. Jiems mirus, o giminėms išvykus iš Lietuvos, dvaro pastatai buvo naudojami sandėliavimui, pokario metais veikė mokykla. Be dvaro dvarininkė Marija Civinska paliko dar vieną palikimą – liepų pavėsinę. 1926 metais jos liepimu 30 liepų buvo pasodintos ratu ir užkabintais svarmenimis lenkiamos į šonus, kad įgautų taurės formą. Tarp šių liepų ji dažnai leisdavo paskutines dienas sunkiai sirgdama. Šiek tiek paėjus už dvaro pastato galima pamatyti liepų pavėsinę iš 18 likusių liepų.

Liepų pavėsinė

Grįžę iki lankytojų centro ir vedami rodyklių patvoriu einame link miško. Sirvėtos regioninio parko gamtos mokyklos pašonėje sutinkame mirties dievybę Giltinę (Velioną), kurios pranašais pelėda arba nuodinga gyvatė buvo laikomi.

Pažintinis mitologinis takas

Nusileidus nuo kalniuko ir išėjus iš dvarvietės teritorijos yra nedidelė aikštelė, kur tikrasis mitologinis pažintinis takas, nors mums tai tik lankytojų centre pradėto tako tęsinys.

Pažintinis mitologinis takas

Vadovaujantis Liberto Klimkos žiniomis 13 garsių Lietuvos skulptorių sukūrė skulptūras. Prie kiekvienos iš jų ir informaciniai stendai su mitologinių dievybių aprašymais pastatyti. Visur nurodyti ir skulptūrų autoriai. Viskas nauja, tvarkinga, gražu ir įdomu.

Pažintinis mitologinis takas

Per Šventos mišką vingiuojančiame mitologiniame take skulptūrų pavidalu stovi tiek gerai nuo vaikystės žinomos, tiek vos ne pirmą kartą sutiktos dievybės: Lazdona, Kelukis, Žemyna, Javinė, Upinis, Kremata, Aušlavis, Žvėrūna (Medeina) ir Zuikių dievas, Žemėpatis, Girinis, Gabija, Ežerinis.

Pažintinis mitologinis takas

Nors Mitologinis pažintinis takas neilgas – 1,5 kilometro nesiekiantis ir neklaidus, bet visur einant kelią rodo Sirvėtos regioninio parko simbolis kukutis. Jis ir regioninio parko herbe pavaizduotas, nors sutinkamas retai, o vaikų yra kakadu vadinamas.

Pažintinis mitologinis takas

Taku eiti neprailgsta, gal net ir ilgesnio norėtųsi, o visai jau pabaigoje, ant storo medžio kamieno dar ir vaikų gamintais inkilais galima pasigrožėti. Vaikai čia pratinami gamtą mylėti jau nuo mažens.

Pažintinis mitologinis takas

Norit su mitologija susipažinti iš arčiau – važiuokit čia. Važiuokit į Sirvėtos regioninį parką kai lankytojų centras dirba ir būtinai pradėkit pažintį su mitologija nuo vidinės ekspozicijos, o darbuotoja šį tą įdomaus papasakos. Nuoširdžiai papasakos.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga