Dusetų girios pažintinis takas
2019 birželio 20d.

Bijai uodų – nevaikščiok pažintiniais takais!

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Tik spėjau grįžti iš Aukštaitijos ir besikasydamas uodų sukąstas vietas randu Delfi uodų žemėlapį. Pataikiau beveik į patį epicentrą, kur uodų šiais metais Lietuvoje yra daugiausiai. O ir amžinai šlapia Dusetų giria idealiai tinka veistis šiems kraujasiurbiams, todėl be apsaugos nuo uodų vasarą lankytis čia pavojinga. Sausi ir šilti orai atrodė tinkamas metas pasivaikščioti Dusetų girios pažintiniu taku, nes praeitų metų pavasarį, kuris buvo pakankamai sausas, bandymas pasivaikščioti šiuo taku baigėsi vos už poros šimtų metrų. Šlapi batai ir aplink telkšantis vanduo privertė atidėti apsilankymą Dusetų girioje sausesniems laikams.

Dusetų girios pažintinis takas

Taip, kaip anksčiau apniukusią vasarą diena iš dienos laukdavau pasirodant saulės, taip dabar Lietuvą alinant karščiams daugelis lietaus laukia kaip išganymo. Atrodytų, sausiau būti jau nebegali, bet nuvažiavus į Sartų regioninį parką ir žvyrkeliais nudardėjus į Dusetų girios pažintinį taką supratimas pasikeičia. Po tankia medžių laja nuo pat pirmųjų žingsnių tenka eiti drėgna žeme, todėl visiškai nestebina iš karto virš galvų pakibęs debesis kraujasiurbių.

Dusetų girios pažintinis takas

Mojuodami lazdyno šakelėmis pasileidžiam į 3,4 kilometro ilgio taką ieškoti paslapčių, kurių, pasak pačio pirmo informacinio stendo, šiame take gausu. Paminėjęs žiemos rogių kelią, seną liepą – Girios močią, Klevų kalną ir Žvirbliškės kaimą, pažintinis takas išlaiko intrigą beveik  iki pat tako pabaigos, kur viename iš stendų išpasakoja visas savo saugomas paslaptis. Gal ir gerai, kad įdomiausias tako stendas yra pats paskutinis, nes priešingu atveju už visų stendų įdėmų skaitymą tikrąja to žodžio prasme tektų susimokėti krauju.

Dusetų girios pažintinis takas

Gan greitai Dusetų girios pažintinis takas priveda prie dilgėlėmis užžėlusios vietos, kurią perėję pasiekiam pažintinio tako dalį, nuklotą išilginėmis lentomis ir einančią per Vosynos pelkę. Dėl prastos čia paklotų lentų būklės Sartų regioninis parkas nerekomenduoja vaikščioti šia atkarpa, tačiau tą patį būtų galima pasakyti apie visus šiame take įrengtus medinius tiltelius, takelius ir bokštelius. Nors ir nemažai yra supuvusių lentų, negaudant varnų galima sėkmingai pasiekti kitą pelkės krantą, į kuriame stovintį apžvalgos bokštelį lipti ir pasidairyti po pelkę pabijojom.

Dusetų girios pažintinis takas

Prieš kelis tūkstančius metų tai buvo dar viena Sartų ežero atšaka, o dabar čia susiformavusi pelkė užžėlė medžiais ir krūmais. Nepaisant to, šią atkarpą vis tiek galima pavadinti gražiausia pažintinio tako vieta. Palikę Vosynos pelkę už nugaros toliau žingsniuojam per Dusetų girią. Joje aptinkama net 60 į Raudonąją knygą įrašytų augalų, gyvūnų ir grybų rūšių, o pakeliui galima pamatyti net kelis skirtingo apsaugos statuso ženklinimus.

Dusetų girios pažintinis takas

Viso Dusetų girios pažintiniame take yra 14 informacinių stendų, kuriuos ramiai paskaityti šį kartą nebuvo lemta. Nors takas vietomis šlapias ir šlapvietes reikia apeiti ratu, dėl gero ženklinimo paklydimų nebuvo. Maršrutą žymi raudonos spalvos ženklinimas ant medžių, o link informacinių stendų kreipia Sartų regioniniam parkui būdingos rodyklės.

Dusetų miško pažintinis takas

Vietomis žygeivio įgūdžių pareikalavęs Dusetų girios pažintinis takas pasiekią žvyrkelį, kuriuo ir eina paskutinis trečdalis tako maršruto. Situacija keičiasi iš esmės: jei einant mišku ir saugantis uodų ilgos kelnės ir ilgų rankovių rūbai buvo tinkama apsauga, tai išėjus į kelią ir kaitinant saulei nuo tokios aprangos pasipylė prakaitas. Nusirengti didelio noro irgi nebuvo, nes iš uodų estafetę perėmusios sparvos ir kiti skaudžiai kąsti mokantys vabzdžiai lydėjo mus iki pat tako pabaigos.

Dusetų girios pažintinis takas

Paskutiniuose kelio posūkiuose pasirodė ir informacinis stendas, vardinantis senuosius Dusetų girios vietovardžius ir atskleidžiantis tas paslaptis, apie kurias Sartų regioninis parkas užsiminė tako pradžioje. Iš pateikto žemėlapio galima suprasti, jog minimos vietos yra kiek nutolusios nuo pažintinio tako ir išsibarsčiusios po Dusetų girią, todėl teks pasitenkinti tiesiog skaitant rašytinę informaciją. Jei per Vosynos pelkę einanti atkarpa pasirodė gražiausia, tai atokvėpio vietoje prie informacinio stendo žydinčių lubinų laukas buvo ryškiausia vieta.

Dusetų girios pažintinis takas

Kai pagalvoji, koks gėris yra žiedinis maršrutas ir kaip malonu, kai įsėdus į automobilį visi kraujasiurbiai lieka kitapus durų. Dabar kuo greičiau į Dusetas pirkti vandens ir ledų.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga