Akmenos pažintinis takas
2019 birželio 16d.

Akmenos pažintinis takas – Pagramančio regioninio parko vizitinė kortelė

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Kiekvieną mitą kada nors kas nors sulaužo. Gal ir nevertėtų vadinti mitu, kad Lietuvoje Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos į poilsio ir rekreacijos objektus investuojamos ne itin efektyviai. Stendai su Kaimo plėtros fondo logotipu dažniausiai sukelia ne pačias geriausias emocijas, tačiau tokį susiformavusį įsitikinimą netikėtai sugriovė Pagramančio regioninis parkas, kurio saugomoje teritorijoje už Europos Sąjungos skirtas lėšas įrengta „Lakštingalų slėnio” stovyklavietė. Kelio Šilalė – Tauragė pusiaukelėje yra Alijošiškės gyvenvietė. Pro kurią einantis siauras asfaltuotas keliukas nusileidžia į gražų Akmenos slėnį, į kurį patekus net abejonės apima. Ar nebus taip gražiai sutvarkyta aplinka privačioje uždaroje teritorijoje? Pasirodo, šis jaukus gamtos kampelis atviras visiems. Greta erdvios automobilių stovėjimo aikštelės stovintis stendas su jau minėtos organizacijos logotipu priverčia pripažinti – tai pati geriausia Europos investicija į kaimo vietoves, kurią esu matęs.

Akmenos pažintinis takas

Iš pirmo žvilgsnio pasirodė, kad patekom ne į stovyklavietę, o į buvusio dvaro parką su nupjauta žole, prižiūrėtais krūmynais ir pasodintomis gėlėmis. Centre įrengtus tvenkinius juosia takeliai, o prie vandens sukalti tilteliai ir liepteliai. Tikra poilsio oazė, kurioje daugybė pavėsinių ir suoliukų.

Lakštingalų slėnis

Tetrūksta tik lakštingalų, kurių vardu šis slėnis pavadintas. Gal vakarais ir jų giesmių galima pasiklausyti, tačiau šį kartą ilgai neužsibūsim ir traukiam tiesiai prie tikslo. Prie Akmenos upės kabančio tilto, kur prasideda Akmenos pažintinis takas.

Akmenos pažintinis takas

Pakabinami tiltai yra vienas tų Pagramančio regioninio parko išskirtinumų, kuriuos reikia ne tik pamatyti, bet ir išbandyti. Viso jų regioniniame parke yra net dvylika. Einant Akmenos pažintiniu taku perėjom du – vienas pačioje tako pradžioje, kitas – netoli pabaigos. Pastarasis buvo prieš pora metų atnaujintas ir dabar yra vienas įspūdingiausių regioniniame parke.

Akmenos pažintinis takas
Akmenos pažintinis takas

Kabančiu tiltu persiritęs per upę Akmenos pažintinis takas vingiuoja paupio pieva. Pro pakrantėje augančius medžius matosi per akmenis link Jūros skubanti Akmena, nei akimirkai neleidžianti suabejoti dėl jai duoto pavadinimo teisingumo. Kad ir kokia ji graži, karštą ir sausą vasarą jos grožį pamatyt plaukiant baidare nėra jokių galimybių.

Akmenos pažintinis takas

Akmenos upė ypač vingiuota ir vos pora šimtų metrų paplukdžiusi savo vandenis tiesiai ji suka į šoną. Takelis atsirėmęs į statų šlaitą pasiūlo pramankštinti kojas lipant į viršų kylančiais laiptais.

Akmenos pažintinis takas

Už vargą turi būti atlyginta, todėl visi užkopę laipteliais į statų šlaitą apdovanojami vaizdu pro medžių viršūnes į kitapus Akmenos likusį „Lakštingalų slėnį”. Skardžio viršuje įrengta jauki atokvėpio vieta, kur stovinti pavėsinė atrodo tarsi VIP ložė su nemokamu vaizdu į slėnį. Jei apačioje „Lakštingalų slėnis”, tai čia gal kokia Lakštingalų klausykla?

Akmenos pažintinis takas

Užkilęs į viršų Akmenos pažintinis takas visą laiką eina šlaito pakraščiu. Pasiekus laukymę toliau prie kelio stovinčios rodyklės iš smalsumo priverčia išklysti iš maršruto. Tai pro šalį praeinančio dviratininkų maršruto ženklinimas ir su pažintiniu taku jis nieko bendro neturi. Apglėbdama „Lakštingalų slėnį” apačioje Akmena daro kilpą, o tos kilpos šlaito viršumi sukasi ir takas. Kartą lankantis Birštone turizmo informacijos darbuotojas aiškino, kad ten esantį Nemuno kilpų regioninį parką reikia vadinti Nemuno vingių regioninių parku, nes kilpa gali būti tik ant kaklo, upė daro vingius. Taigi, apėjus vingį pasitinka panašaus ilgumo ir statumo laiptai žemyn. Kad ir į kurią pusę eisit Akmenos pažintiniu taku, po vieną kartą užlipti ir nusileisti mediniais laipteliais vis tiek reikės.

Akmenos pažintinis takas

Nusileidus žemyn pasitinka žydinti pieva, kuria iki antrojo kabančio tilto ir eina paskutinė pažintinio tako dalis. Kurioje vietoje pasibaigė pažintinis takas nesimatė, tačiau pagal Pagramančio regioninio parko aprašymą takas prasideda ir baigiasi „Lakštingalų slėnyje”. Kadangi slėnis yra nemažas, tai ir pažintinio tako ilgis skirtingose vietose nurodomas nevienodai. Akmenos pažintinio tako informaciniame stende jis yra 600 metrų, o regioninio parko internetiniame tinklapyje – 900 metrų. Kaip dažniausiai gyvenime ir būna, teorija ir praktika skiriasi, mes eidami Akmenos pažintiniu taku nužingsniavome 1,4 kilometro ilgio atstumą.

Akmenos pažintinis takas

Akmenos pažintinis takas yra tikra Pagramančio regioninio parko vizitinė kortelė. Du kabantys tiltai, akmenuota ir vingiuota Akmenos upė su atodangomis bei gražiais slėniais yra ne tik tai, kas pavaizduota regioninio parko logotipe, bet ir kuo ši saugoma teritorija didžiuojasi iš tikrųjų.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga