Šaltuoju metų laiku Lietuvoje drėgmės netrūksta – lietus, šlapdriba, atlydys, pažliugęs sniegas. Nepaisant to, aktyviai laisvalaikį leidžiančių gamtoje netrūksta. Nėra blogo oro – yra tik bloga apranga – tokį pasakymą tikriausiai esame girdėję kiekvienas, o ką iš tikrųjų reiškia ta „gera apranga“? Šį kartą nusprendžiau pasidomėti ne apie visą aprangą, o tik apie vieną jos detalę – žygiui skirtą vandeniui nepralaidžią avalynę. Ji tokiu oru tiesiog neišvengiama.
Klausimų apie tai kilo tada, kai vieną šlapią žiemos dieną išėjau pasivaikščioti į mišką. Nors ėjau miško takais, o ant batų puikavosi užrašas waterproof, po mažiau nei valandos pajutau drėgmę. Batai mažai nešioti, ar taip gali būti? Gali, nes grįžęs namo nusiaviau peršlapusius batus. Vienas daugiau, kitas – mažiau, bet nuo drėgmės neatsilaikė abu. Tada ir kilo klausimas, kokie yra tie vandeniui nepralaidūs batai ir kiek ilgai jie gali apsaugoti sausas kojas?
Šie vandeniui nepralaidūs žygio batai neatlaikė trumpo pasivaikščiojimo, o jei nespręsčiau eiti į kelių valandų žygį? Bijau net pagalvoti apie tai, todėl klausiu tinklaraščio „Barzdotas gidas“ autoriaus Mato Toliušio, mėgstančio ypač ilgus žygius, kaip jis renkasi žygiui skirtą avalynę? „Ar tai būtų vasara, ar žiema, naudoju vidutinio aulo žygio batus ir geras žygio kojines (kvėpuojančias). Svarbiausia, kad batai gavę drėgmės nešlaptų. Gera membrana užtikrins tai.“
Jam antrina ir keliautoja bei tinklaraštininkė Diana Gedeikytė-Jakutienė, kuri į žygius leidžiasi beveik kiekvieną savaitgalį: „Renkuosi neperšlampamus, kvėpuojančius, su specialiu vidiniu sluoksniu batus, kurie sulaiko vidinę šilumą. Su gerai amortizuojančiu ir gilų protektorių turinčiu padu, sutvirtintu priekiu ir šonais bei aukštesnio auliuko, kad pusnyje sniego neprisemčiau į batus.“
Žygeiviai apie vandeniui nepralaidžius batus tikrai žino ir juos naudoja. O kaip veikia ta apsauga nuo vandens pasakoja turizmo prekių parduotuvės „Lukla“ specialistas Gediminas „Bato sandara tokia: iš išorės – oda arba tekstilė, tada membranos sluoksnis, o arčiausiai kūno jau liner’is. Todėl membranos nematome, ji turi būti apsaugota nuo mechaninių pažeidimų. Membrana yra specialaus plastiko plėvelė (dažniausiai tai teflonas), kurioje yra mikroskopinės poros. Jos per mažos, kad skystas vanduo per jas pereitų, tačiau yra pakankamai didelės, kad per galėtų pasišalinti vandens garai. Todėl ir sako, kad batai „kvėpuoja.“
Yra technologijos, apsaugančios batus nuo drėgmės, o žygeiviai sako, kad blogu oru būtent tokius žygio batus ir naudoja. Visgi mano patirtis kitokia. Klausiu Mato, ar jis pasitiki vandeniui nepralaidžiais batais ir kiek laiko jie išsaugo kojas sausas? „Šiuo metu išbandau dvi naujas poras, kol kas abi užtikrina atsparumą nuo vandens. Su vienais ėjau 100 km ir pelkių buvo nemažai. Nei karto nešlapau, nors ir stovėjau vandeny ne kartą, tai šį batą laikau patikimu. Ką norėčiau gauti iš žygio bato, tai sausa koja nesvarbu kokios sąlygos kelyje. Tai kai iki vartukų ar aukščiau stovi vandenyje ir jie atlaiko. Jei jie sugebėjo atlaikyti 29 valandų žygį su daug drėgmės ir pelkių, juos statau į savo lentyną.“
Diana teigia, kad jos batai yra atlaikę 6-8 valandų žygį per pusnis, po kurio kojos buvo visiškai sausos. Klausau tokios patirties ir galvoju, ar nebus ant mano batų „waterproof“ ženkliukas per klaidą užklijuotas?
Kad vandeniui atspari žygio avalynė yra labai efektyvi, lyjant lietui, einant per pažliugusi sniegą ar šlapią miško paklotę teigia ir „Armijai ir civiliams“ prekybos tinklo vadybininkas Vytautas Gintilas. Anot jo: „Membranos yra kuriamos taip, kad maksimaliai ilgai išlaikytų pėdas sausas. Vienareikšmio atsakymo kiek ilgai vieni ar kiti batai apsaugos nuo drėgmės nėra, bet gera jų priežiūra padeda maksimaliai apsaugoti batus nuo peršlapimo.“
Natūralu, jog prižiūrimi batai tarnaus ilgiau tačiau gera priežiūra turi daug įtakos tam, kiek ilgai batai išsaugos savybę nepraleisti vandens. Nors batų gamintojai naudoja kiek skirtingas technologijas, rekomendacijos panašios:
Jei jau atsitiko taip, kad turimi vandeniui nepralaidūs žygio batai ėmė ir peršlapo, nereikia jų nurašyti ir mesti lauk. Išvalyta, išdžiovinta bei impregnuota tokia žygio avalynė vėl bus atspari drėgmei. Žinoma, batas neamžinas ir po kažkiek laiko jis praranda tą visų trokštamą „nepralaidumo vandeniui“ savybę. Vėl klausiu žygeivių, kiek laiko jiems tarnauja tokie batai?
„Mano dabar dėvimas batų modelis su mano keliavimo intensyvumu atlaiko apie tris sezonus, vėliau apsauginės membranos, matyt, susidėvi ir jie pradeda leisti drėgmę.“ – sako Diana.
Matas atkreipia dėmesį ir į tai, kad be priežiūros tarnavimo laikas priklauso ir nuo kokybės: „Tai priklauso nuo firmos ir bato kokybės. Negaliu teigti, kad vienos firmos batai visi vienodai gerai tai atlieka. Geriausia yra testuotis ir tokiu būdu ne tik patogiausią batą savo kojoms rasite, bet ir savybes. Asmeniškai mėgstu skaityti ne vieną apžvalgą prieš įsigyjant tam tikro modelio batus. Minėjau anksčiau, vieniems užtenka dviejų drėgnų žygių ir joks impregnavimas nebepadeda, kiti laiko ilgiau. Esu turėjęs batus, kurie tik po 1100 km pradėjo leisti drėgmę. Kokie geri batai bebūtų, bet jei lyja 12 valandų ir tu esi žygy – peršlaps. Jokia membrana negalės atlaikyti. Turėjau tokį žygį. Skirtumas tik tas, kad su gerais batais, kojoms nebus didžiulio diskomforto, o pats batas pradžius.“
„Dažnai dėl oro sąlygų ne batas praleidžia drėgmę, o jame ji kaupiasi dėl prakaitavimo: Tam, kad garai būtų nuolatos stumiami į išorę per membraną, būtinas santykinės drėgmės skirtumas bato viduje ir išorėje. T.y. viduje mikroklimatas turi būti didesnės drėgmės nei oro drėgmė išorėje. Kai labai drėgna, santykinė drėgmė bato viduje ir išorėje yra apylygė arba vienoda – tada nebėra tos „varomosios jėgos“ ir membrana nustoja kvėpuoti. Drėgmė ima kauptis bato viduje, nebepasišalina ir susidaro klaidingas įspūdis, kad batai „leidžia“. Tai sakyčiau esant 100% arba artimai 100% santykinei oro drėgmei, galima tikėtis, kad membrana nustos veikti. Taip pat nebeveikia, kai tampa užblokuota išorinio vandens sluoksnio“, – Lukla atstovas kiek išsiplečia, bet išsamiai paaiškina, kodėl koja gali sudrėkti net ir drėgmei nepralaidžiuose batuose.
Esu įsitikinęs, jog mano žygio batai peršlapo ne nuo prakaito, o nuo prasiskverbusios drėgmės. Nešioti jie mažai, tačiau pirkti prieš kelis mėnesius ir jokia garantija nebegalioja. Nepaisant to, klausiu Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovės Dalios Malinauskienės, ar pirkdamas vandeniui nepralaidžius batus pagrįstai tikiuosi, jog jie bus atsparūs vandeniui?
„Kiekvieną atvejį nagrinėtume atskirai, vertindami, kokia pardavėjo informacija apie prekę pateikta, kokia tos prekės paskirtis ir pan. Jeigu pardavėjas nurodo, jog avalynė yra atspari vandeniui, suprantama, kad vartotojas, išėjęs į liūtį, batų neturėtų peršlapti. Jeigu taip nutiktų, tikėtina, jog vertintume, kad batai neatitinka jiems keliamų reikalavimų ir yra nekokybiški. Svarbu būtų įvertinti ir avalynės paskirtį. Pavyzdžiui, jei batai yra skirti kasdieniniam įprastam naudojimui ir peršlapo, kai juos avėdamas vartotojas stovėjo įsibridęs vandenyje, vertintume ir tai, ar vartotojas naudojo batus pagal paskirtį. Kitaip būtų vertinama, jei batai yra guminiai ir skirti bristi per vandenį, stovėti vandenyje ar pan.“ – teigia Dalia Malinauskienė.
Ir paklausta, kaip reikia elgtis įtariant, jog įsigyti batai nekokybiški, tęsia: „Jei vartotojas mano, kad įsigijo nekokybišką avalynę, jis turėtų visų pirma kreiptis į pardavėją. Jeigu problemos su pardavėju išspręsti nepavyko, arba pardavėjas per 14 dienų vartotojui atsakymo nepateikė, vartotojas gali kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka. Labai svarbu, kad su prašymu vartotojas pateiktų visus turimus dokumentus (pirkimą įrodantį dokumentą, pardavėjo atsakymą, arba kreipimąsi į jį, jei atsakymas negautas) ir turimus įrodymus. Kiekvienas toks ginčas yra nagrinėjamas individualiai.“
Išdžiovintus žygio batus dedu į lentyną. Avėsiu juos dar daug kartų, bet tik tada, kai lauke nebus šlapia. Žygiams tokiu oru teks pirkti naujus. Vandens nepraleidžiantys žygio batai nėra tik reklaminis triukas. Specialios membranos dėka tokia avalynė gali išsaugoti kojas sausas net ir esant šlapioms oro sąlygoms. Tik rinktis reikia atsakingai ir apdairiai, nepasiduodant vilionėms nuolaidomis.