Takas Dideliems ir mažiems
2023 rugpjūčio 21d.

Pajūrio gamtos turtai SEO straipsnyje

Ramūnas Šukauskas
4 min. skaitymo

Pažintinių takų žemėlapyje buvau pasižymėjęs netoli Šventosios įrengtą taką pavadinimu „Dideliems ir mažiems”. Kelis metus neradau progos nuvažiuoti aplankyti šią vietą. Tai kažkur kitur pasukdavau, tai kažką įdomesnio rasdavau, nors kas yra tame take – net nenutuokiau. Tik skaičiau, jog toks takas primąkart buvo įrengtas 1977 metais, o paskelbus Nepriklausomybę ir žemės savininkams susigrąžinus žemę, perkeltas į kitą vietą. Ta vieta – prie Šventosios upės senvagių. Tikslių koordinačių neturėjau, tačiau žinojau, jog pradžios reikia ieškoti prie Būtingės bažnyčios. Į tako paieškas leidausi praeitų metų vasarą ir paėjęs vienu takeliu, vėliau – kitu, neaptikau nieko nei dideliems, nei mažiems. Uodai skraidė debesimis, todėl ilgai nesikankinęs ištryniau taką iš žemėlapio ir įtraukiau jį į išnykusių takų sąrašą.


Šių metų liepos mėnesį nacionalinio transliuotojo internetiniame naujienų portale pastebėjau straipsnį, kuriame išvardinti 9 pažintiniai takai, supažindinantys su pajūrio gamtos turtais. Tokiuose informaciniuose šaltiniuose nesitikiu rasti ko nors įdomaus, tačiau paskutiniu numeriu įrašytas „Takas dideliems ir mažiems” privertė suklusti. Taip išeina, kad takas visgi yra? Gal pernai ne ten jo ieškojau, o gal kokių ženklų ar stendų nepastebėjau – teks važiuoti dar kartą ir viską išsiaiškinti. Turbūt pirmą kartą taip nutiko ir dėl to nebuvo smagu. Niekada nesmagu susimauti, nors tai ir nedidelė nesėkmė. Kai tik pasitaikys proga, vėl leisiuosi į tako „Dideliems ir mažiems” paieškas.

Tos progos sulaukiau užslinkus kaitrai. Oras panašus kaip ir praeitais metais, tačiau dabar apsišarvavau kantrybe – rasiu aš tą taką ir pasigėrėsiu pajūrio gamtos turtais. Nesunkiai radau Būtingės bažnyčią ir už jos įrengtą informacinį stendą. Tik tas stendas ne apie taką, o apie priešais stovinčią bažnyčią. Suku link pirmos stovyklavietės „Miškas visiems”. Ten vienoje pusėje stovyklautojai čirškina vakarienę, kitoje – gerokai įsisiūbavęs šurmuliuoja gausus žmonių būrys. Spėju, koks giminės susirinkimas vyksta. Koks stovyklavietės pavadinimas, toks ir kontingentas, tačiau pats poilsiavietėje jaukiai nesijaučiu. Iš abiejų pusių nužiūrėtas einu toliau, kur už medžių laukia dar viena stovyklavietė. Pustuštė, tačiau iš greta tekančios Šventosios sklinda keletas neblaivių balsų. Jaunimas laiko veltui neleidžia, turbūt Žolinės užsitęsė. Žingsniuoju toliau, gal kaip nors prasilenksim, nes takas veda kaip tik pro jų maudynių vietą.

Ir koks atradimo džiaugsmas aplankė prasilenkiant su šia kompanija. Ne, pažįstamų nesutikau, tačiau vienoje tako pusėje augančiame dilgėlyne pamačiau medinę iškabą su užrašu „Takas dideliems ir mažiems”. Nudžiugino tik pats faktas, bet ne turinys. Jei jau iškaba guli dilgėlyne tai ko tikėtis ir pačio tako? Dilgėlyno? Teisingai, jis prasideda ties antruoju sulūžusiu tilteliu per senvagę. Su žygio apranga galima būtų eiti toliau, bet tik ne su „atostogautojo” aprangos kodu prie +30oC. Visa laimė, jog yra dar vienas pasirinkimas – takas, vedantis tarp senvagių.

Senvagės kilpos centre auga du dideli medžiai – vešlus ąžuolas ir liepa, kurios nukarusios šakos formuoja savotišką kupolą. Jame supasi sūpynės, pakabintos ant vienos iš medžio šakų. Šiuos medžius nebūtų gėda pavadinti pajūrio gamtos turtais, tačiau pakraštyje išlikusių pora medinių skulptūrų atrodo gana varganai. Gal prieš pora metų, o gal ir seniau buvo pralaimėta tako išgyvenimo kova ir dabar gamta jį pertvarko savo nuožiūra. Ir tie trys mediniai ežiai, kažkada išdidžiai stovėję ežiuko take, dabar atrodo it praradę orumą. Vaikščiojimas pievų ir miško takais, stengiantis surasti buvusį maršrutą, primena nykstančio tako likučių inventorizaciją.

Yra kaip yra, ne kiekvieno tako reanimavimas turi prasmę. Panašu, kad praėjo tas laikmetis, kai takas „Dideliems ir mažiems” buvo įdomus ir lankomas. Kai buvo tinkamas lankyti. Dabar laikas vietą užleisti kitiems – šiuolaikiškiems ir interaktyviems takams. Kartų kaita yra natūralus procesas ir dėl to labai nenusimenu. Kur kas labiau liūdina, jog vis dar pasitaiko pigaus ir greitai copy-paste būdu kuriamo turinio, kuris, šiuo atveju, dar ir klaidinantis. Negi imsi tikrinti visą informaciją, tuo labiau, kad frazė „LRT.lt siūlo” skamba įtikinamai. Patiki ir nuvažiuoji, o tada gali kaltinti nebent pats save – kas kaltas, kad patikėjai SEO straipsniu, juk jis skirtas ne tau, o Google.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga