Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas
2016 balandžio 1d.

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas

Ramūnas Šukauskas
3 min. skaitymo

Turbūt vienintelis Raganų kalnas Juodkrantėje gali varžytis su Dūkštų ąžuolyno pažintiniu taku pagal medinių skulptūrų skaičių. Tai daugiausia mitologiniai ir legendų personažai, kurie apstoję pažintinį taką iš abiejų pusių kviečia susipažinti su senovės lietuvių mitologija.

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas lengvai randamas. Važiuojant nuo Vilniaus link Kernavės, pravažiavus Dūkštas ir už jų esančią lomą, ant kalno, dešinėje pusėje, stovi nuoroda į šį taką. Sprendžiant pagal automobilių skaičių, pažintinis takas pakankamai populiarus, o geru oru net ir aikštelės nepakanka, todėl automobiliais būna nustatyta visa šalikelė.

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas

Neries regioninio parko interneto svetainėje rašoma, kad šis Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas yra vienas gražiausių ir ilgiausių takų, pritaikytų neįgaliesiems. Išties, visas pažintinis takas nuo pradžios iki pabaigos veda medinėmis lentelėmis išklotu takeliu. Gal didesniojoje tako dalyje tai nėra būtina, bet vietomis miškas drėgnas ar net pelkėtas, todėl žingsniuojant taku galima jaustis tikrai komfortiškai. Gal tik išskyrus lietingu oru, kada lentelės būna šlapios ir slidžios. Apie tai įspėja ir regioninio parko direkcija (kurios kolektyvas turi sveiką humoro jausmą).

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas

Jei pažintiniu taku eisite pagal laikrodžio rodyklę, rasite kitą įspėjamąjį užrašą.

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas

Čia dar didelis klausimas, ar tokių medinių lentų takelis protingas pasirinkimas, nes priežiūros jis reikalauja tikrai daug. Prieš metus ar pora spauda rašė, kaip į Lietuvą atvažiavęs užsienietis vos sprando nenusisuko eidamas tokiu taku (kažkur Dzūkijoje), kur dalis lentelių supuvusios, o kai kurių iš viso nebuvo. Daug neigiamų emocijų čia išliejo ir į namus dar parsivežė svečias, o lietuviai, kaip sakoma, norėjo kaip geriau, gavosi kaip visada. Ne be reikalo senoliai sugalvojo posakį „devynis kartus pamatuok, dešimtą pjauk”.

Tiek to, nuo moralų grįžtam prie mitologijos. Jos čia daug. Prie tako stovi 38 skulptūros, kurių didžioji dalis vaizduoja senovės baltų dievus: Perkūną – vyriausią baltų dievą, Kauką – žemės ir turtų globėją, Gabiją – ugnies deivę ir kitus. Kitos skulptūros vaizduoja personažus  iš realaus gyvenimo: Mindaugas, krivis, vaidilutė, karys.

Mitologiniai personažai Dūkštų ąžuolyno pažintiniame take

Mitologinė tema Dūkštų ąžuolyno pažintiniame take pasirinkta neatsitinkinai. Ąžuolas baltų mitologijoje ir tautosakoje buvo svarbiausias medis. Senovės lietuviai juos laikė Dievo namais, o šventyklos ar aukurai buvo statomi ąžuolynuose arba prie pavienių ąžuolų. Baltai ąžuolus ir ąžuolų giraites laikė šventais, todėl net ąžuolo šakelės nebuvo galima nulaužti. Jie tikėjo, kad žmogui mirus, vėlė apsigyvendavo medyje, todėl jokiu būdu nebuvo galima kirsti tėvų ar senelių pasodintų medžių.

Ąžuolai Dūkštų ąžuolyno pažintiniame take

Pažintinio tako ilgis kiek daugiau nei 2 kilometrai, o nužingsniuoti nuo pradžios iki pabaigos turėtų užtrukti apie valandą. Taip rašo Neries regioninio parko internetinėje svetainėje, tačiau norint perskaityti visą informaciniuose stenduose esančią informaciją, užtruks bemaž dvigubai ilgiau. Šis pažintinis takas tai pažintis ne tik su mitologija, bet ir ąžuolynu. Pradedant nuo ąžuolų reikšmės senovės baltų ir lietuvių gyvenime ir baigiant ąžuolyno istorija, ąžuolynams būdinga augmenija ir gyvūnija.

Gyvūnai Dūkštų ąžuolyno pažintiniame take

Ąžuolyno pakraštyje stūkso Airėnų akmuo. Tai granito riedulys, kurie vienoje pusėje iškaltas kryžius, kitoje pusėje – raides primenantys ženklai. Sklinda legendos, kad po juo buvo pakasti pinigai. Daug kas bandė kasinėti ir jų ieškoti, net su traktoriumi akmenį stumdė, bet… Dabar jau kita legenda sklando, kad akmuo padeda norams išsipildyti, todėl tuo tikintys čia patys pinigų palieka.

Airėnų akmuo Dūkštų ąžuolyno pažintiniame take

Rytinėje dalyje ąžuolyno pažintinis takas veda palei Dūkštų gamtinį rezervatą. Tai griežtai saugoma teritorija, kurioje ne tik uždrausta bet kokia ūkinė veikla, bet be leidimo ir vaikščioti draudžiama. Rezervate siekiama išsaugoti brandų ąžuolyną ir plačialapių miškui būdingą aplinką.

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas

Vis gi galima sutikti su direkcijos teiginiu, kad šis takas patogus šeimoms su vaikais ir neįgaliesiems. Nepaisant kai kurių supuvusių lentelių, taku nebijodami išsipurvinti smagiai gali pasivaikščioti ir poniški miestiečiai.

Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas


Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga