Rengiant knygą apie pažintinius takus tenka ne tik tais takais keliauti, bet ir bendrauti su turizmo sektoriaus žmonėmis. Klausimai praktiški – kokia dabartinė takų būklė, kuriuos jų geriau įtraukti į knygą, prie kurių kokią pastabą prirašyti. Malonūs žmonės ten dirba – papasakoja, pataria, palaiko. Požiūriai skiriasi, tačiau savo krašto garsinimo klausimais jie beveik vieningi. Sakau „beveik”, kadangi pokalbis su Kauno turizmo informacijos centro darbuotojais iškrito iš konteksto.
Kiek nustebau išgirdęs, jog dėl informacijos knygai apie pažintinius takus Kaune reikia bendrauti su turizmo informacijos centro vadove. Gal turime bendrą pomėgį vaikščioti pažintiniais takais? Nespėlioju, skambinu ir užduodu tuos pačius klausimus, kuriais iškamantinėjau visą Lietuvą. Valdingas balsas greitai išsklaido visas abejones – kalbėsimės ne apie pomėgius, o apie biurokratiją. Jei būti visiškai tiksliam, tai pokalbio beveik nebuvo, išgirdau tik sausus žodžius „Kreipkitės raštu, išanalizavę informaciją pateiksime atsakymą”.
Norint nuslėpti informaciją apie Rusijoje veikiančius verslus Kauno miesto merui tenka filtruoti informaciją net apie pažintinius takus. Tačiau kad ir kaip besistengsi, krabų žnyplės vis tiek išlenda iš maišo – Ukrainos nacionalinė korupcijos prevencijos agentūra (NACP) Vičiūnų grupę įtraukė į Rusijos karo Ukrainoje rėmėjų sąrašą. Ne pats smagiausias etapas, kai buvusios Europos kultūros sostinės meras ima ir suteršia miesto reputaciją. Nei pats gaišiu laiką, nei Kauno miesto turizmo informacijos centrą varginsiu raštiškomis užklausomis apie pažintinius takus. Jie apsčiai turi darbo jei taip bendrauja su savo lankytojais. Verčiau papasakosiu apie pažintinį taką, apie kurį kažin ar patys žino.
Rudenį būdamas Kaune apsilankiau naujai sutvarkytame Kauno ąžuolyne ir ten radau gamtos pažinimo taką. Tikras pažintinis takas miesto vidury, tačiau apie jį Kaunas nekalba. Jei ne informacija internetiniame tinklapyje paveldaskalba.lt, kažin ar būčiau apie jį sužinojęs. Vieni bet kokį taką vadina pažintiniu, o kiti turėdami tokį taką su puikia, šiuolaikiška infrastruktūra, nemato reikalo jo pareklamuoti. Gal informaciniai stendai kokios cenzūros nepraėjo?
Kauno ąžuolyno gamtos pažinimo takas yra linijinis maršrutas. Vienas jo galas yra ties įėjimu į zoologijos sodą, kitas – netoli Dariaus ir Girėno stadiono nuo Kauno halės pusės. Nors prie zoologijos sodo kur kas lengviau pasistatyti automobilį, gamtos pažinimo pamoką pradėjau nuo kito galo. Didelėmis raidėmis perskaitęs „Labas” pirmame stende randu ir vaikams skirtą informaciją. Kad pastariesiems pažintinis su gamta neprailgtų tereikia nuskenuoti QR kodą ir parsisiųsti nemokamą „iNaturalist” programėlę. Fiksuoji pastebėjimus, jais daliniesi ir prie kiekvieno informacinio stendo užduotis atlieki – tokią veiklą gamtos take vaikams siūlo informacinis stendas.
Mane domina praktinė informacija – pažintinio tako schema ir ženklinimas. Visa tai atlikta be priekaištų – abiejuose tako galuose stovi stendai su tako schema, o ženklinimas žymi maršrutą abiem kryptimis. Telieka leisti į kelionę po bene didžiausią mieste esantį ąžuolyną Europoje. Čia 85 ha plote auga daugiau nei 700 ąžuolų, kurių dalis jau paminėjo savo 300 metų jubiliejų. Kokį žmogaus amžių atitiktų šie ąžuolo metai galima sužinoti kitame stende, kur ąžuolai vadinami medžių karalystės valdovais.
Kiekvienas informacinis stendas gvildena vis kitą temą. Įdomiai ir neįkyriai, todėl net ir karštą rudens dieną nesinori sprukti kur nors kitur. Reikia pasakyti ačiū ir tiems patiems ąžuolams, jų metamas šešėlis patikimai saugo nuo saulės kaitros. O štai pavasarį ąžuolyne galima stebėti pavasario žiedų miražą. Apie šį reiškinį rašo dar kitame stende – gal tai bus akstinas ir tau apsilankyti šiuolaikiškai sutvarkytame ąžuolyne?
Jei netoli Vilniaus esančiame Neries regioniniame parke įrengtas šiuolaikiškai įrengtas Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas, tai Kaunas su Gamtos pažinimo taku miesto ąžuolyne jam nei kiek nenusileidžia. Rezultatas tarp miestų lygus – 1:1, visai kitaip nei futbolo stadionų kategorijoje. Yra tarp šių takų ir dar kai kas bendra – jie ypač draugiški keliautojams su vaikiškais vežimėliais. Ir jei Dūkštų ąžuolyne šiek tiek daugiau laukinės gamtos, tai Kaune Gamtos pažinimo taku gali lengvai riedėti net neįgaliųjų vežimėliai.
Takų dangos puikios, o ąžuolynas atrodo it išpuoselėtas parkas. Ką ten tie Londono parkai su pavieniais styrančiais medžiais? Gal šis gamtos pažinimo takas ne tik leis labiau pažinti gamtą, bet ir padės suprasti, kokį turtą turi miestas? Stilingos atokvėpio vietos ir vaikams skirtos erdvės paverčia ąžuolyną šeimai draugiška vieta. Apsilankius Kauno zoologijos sode neskubėkit išvažiuoti, poros valandų pasivaikščiojimas ąžuolyne neprailgs nei jums, nei jūsų vaikams.
Vingiuodamas palei šlaitus ir apeidamas griovas maršrutas artėja prie pabaigos. Buvo ir asfalto, buvo ir sutankinto grunto dangos, tačiau nei stačių įkalnių, nei laiptų šiame take nėra. Maksimaliai komfortiškas, tačiau tuo pačiu ir šiuolaikiškai įdomus yra Ąžuolyno gamtos pažinimo takas. Jį pabaigus atgal grįžti galima tuo pačiu maršrutu ar patraukti tiesiomis ir plačiomis ąžuolyno alėjomis. Aplankyti bronzinį stumbrą ar pakelti akis į paminką Dariui ir Girėnui – pamatyti simbolinius ir istorinius ąžuolyno akcentus, jau nebepriklausančius gamtos pažinimo takui.