Kirkilų karstiniai ežerėliai yra tikra Biržų krašto įžymybė. Pasižiūrėti į juos turistai keliauja ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Nenorėčiau spėlioti, kiek atvykusiųjų labiau vertina čia esančios gamtos unikalumą, o kiek tiesiog mėgaujasi nuo apžvalgos bokšto atsiveriančiu vaizdu, tačiau apsilankymas Kirkiluose visų pirma asocijuojasi su apžvalgos bokštu. Tikrai, vaizdas nuostabus, ypač saulei leidžiantis ir bent kartą užlipti viršun tiesiog būtina. Visgi kalbant apie Kirkilus nėra teisinga minėti vien apžvalgos bokštą, kadangi visai netoli jo prasideda ežerėlių pusiasalius ir salas apjungiantis Kirkilų kraštovaizdžio draustinio pažintinis takas.
Jis atsirado kiek vėliau nei iškilo Kirkilų apžvalgos bokštas. Per salą ir pusiasalius skiriančius vandens sąsiaurius nutiesus plūduriuojančius lieptelius suformuotas žiedinės formos ir maždaug 800 metrų ilgio maršrutas. Jame yra 3 informaciniai stendai, pastatyti suoliukai, įrengtos jaukios atokvėpio vietos. Pasukus iš tako dar galima pamatyti vabzdžių viešbutį, garsų gaudyklę, ar surasti nuo akių paslėptą vaikų žaidimo aikštelę. Į smagią patirtį ir gražius vaizdus orientuotas pažintinis takas yra tarsi viena iš sudėtinių Kirkilų ežerėlių infrastruktūros komplekso dalių.
Atvažiavus į automobilių stovėjimo aikštelę prieš akis iškyla apžvalgos bokštas. Ten visi pirmiausia ir traukia. Kiek iš jo grįžę aikštelės kampe pamato į pažintinį taką kreipiančią rodyklę – neaišku. Buvo taip ir man. Apsilankiau eilinį kartą apžvalgos bokšte, o po to namuose sužinojau, jog ten dar yra pažintinis takas. Reikėjo prieš kelionę daugiau pasidomėti, todėl į Biržus teko grįžti dar kartą.
Susiplanuoti naują kelionę ilgai neužtruko, Biržų krašte yra ką pamatyti. Taigi šį kartą atvažiavęs į Kirkilus iš karto patraukiau ieškoti pažintinio tako. Netoli automobilių aikštelės stovi rodyklė – iki pažintinio tako 100 metrų. Į priekį veda plačiai pramintas takas ir netrukus atsiduriu pusiasalyje. Vienoje pusėje įrengta atokvėpio vieta su vaizdu į apžvalgos bokštą, kitoje pusėje atsiveria mažiau civiliacijos paliestos gamtos kraštovaizdis, o tako priekyje – tiltelis į salą. Kur veda tako maršrutas aišku ir be ženklinimo, kurio čia taip ir neradau.
Einu plačiai pramintu taku, kuris nuo salos pavirsta medinių lentelių danga. Skubėti nesinori, nes geru oru kraštovaizdis tikrai gražus. Štai čia galima įsitikinti, kad originalios konstrukcijos Kirkilų apžvalgos bokštas yra tikras gražaus kraštovaizdžio akcentas. Nesinori net įsivaizduoti, kaip viskas atrodytų, jei jis būtų pastatytas iš metalo konstrukcijų pagal tipinį projektą. Lygiai taip pat nesinori girdėtų skeptikų, bambančių, jog tokie apžvalgos bokštai yra blogis. Kiekviena nuomonė verta pagarbos, tačiau blogis visų pirma yra visuotinai skleidžiamas negatyvas.
Pažintinis takas išties vaizdingas ir netgi kyla klausimas – ar gražesni vaizdai atsiveria juo einant, ar iš bokšto dairantis. Žinoma, geriausia apsilankyti juose abiejuose. Nors maršrute įrengti 3 informaciniai stendai, pažintine prasme takas nėra labai patrauklus. Apie gipso karsto ežerėlius ir jų gyvūniją pasakojantys stendai įdomiu turiniu nepasižymi ir aplinkiniai vaizdai greitai nukonkuruoja dėmesį. Dviprasmiškas būtų vertinimas jei taką reikėtų vertinti kaip atskirą pažintinį taką, tačiau kartu su apžvalgos bokštu jis sudaro tikrai patrauklią bendrą pažintinę infrastruktūrą.
Dar nematytas sprendimas yra antroje tako dalyje. Ten galima pasirinkti kaip įveikti sąsiaurį – eiti plūduriuojančiu liepteliu ar po vandeniu esančia medinių lentelių danga. Galiu tik įsivaizduoti, kokio slidumo yra po vandeniu panirusi mediena. Gal ir galima tokį iššūkį priimti karštą vasaros dieną, tačiau kaip galėtų būti traktuojamas netyčinis išsimaudymas ežerėliuose, nežinau.
Kirkilų karstiniai ežerėliai yra tarsi kraštovaizdžio perlas Biržų apylinkių laukuose. Ten, kur žemės reljefas nepasižymi jokiomis patraukliomis išraiškingomis formomis, netikėta išvysti tokį grožį. Tačiau grožis yra tik pasekmė čia esančio gamtinio unikalumo. Visa tai sukuria vandeniu užpildyti karstiniai ežerėliai, bei juose tarpstanti gyvūnija ir augalija. Jei apie visa tai pažintiniame take būtų galima sužinoti lengvai, smagiai ir šiuolaikiškai, šis takas būtų aukščiausio lygio.