Kamšos pažintinis takas atsirado, galima sakyti, pažintinių takų bumo pradžioje. Kažkas taką draustinyje paklojo, kažkas informacinius stendus pastatė, dar kažkas pavadino šią vietą Kamšos pažintiniu taku ir paskleidė apie tai žinią per žiniasklaidą. Taip ir papuolė ratu per draustinį einantis takas pažintinių takų žemėlapyje. 2017 metais take stovėjo 4 informaciniai stendai, vienas iš kurių buvo apie marozus. Toks emociniu pagrindu parengtas turinys nederėjo prie kitų stendų, tad nenuostabu, kad po kurio laiko jo neliko.
Prieš metus Kamšos pažintinis takas nuskambėjo dar kartą. Šį kartą žinia buvo malonesnė – vienas kaunietis take įrengė miniatiūrinius elfų namelius. Bent jau nuotraukose jie atrodo tikrai originaliai. Idėja įdomi, ją net LRT pasigavo, todėl į šių metų kelionių planus šį taką suskubau įsitraukti ir aš. Kai tik bus pakeliui, būtinai užsuksiu. Smalsu pamatyti kaip takas evoliucionuoja nuo marozų iki elfų namelių.
Kol laikas ėjo evoliucija virto revoliucija ir elfų namelių Kamšos draustinyje nebeliko. Kaip FB paskyroje „Elfų kaimelis” rašo pats jų autorius, jis gavo įspėjimą dėl ženkliai parke išaugusio lankytojų kiekio bei jų elgesio (šiukšlinimas, laipiojimas ant statulų, medelių laužymas ir t.t.) ir gresiančios baudos. Bandau mintyse dėlioti tokios logikos schemą, tačiau veltui. Atrodo, kaip visuomenės interesų gynimas už logikos ribų. Jei lankytojai šiukšlina vaikščiodami pažintiniais takais, taip išeina, reikėtų bausti visus, įrengusius tuos takus? O gal kažkas čia įžvelgė nelegalias statybas draustinyje?
Karštą vasaros dieną Kamšos draustinyje žmonių nėra. Teritoriją „išvalius” nuo kūrybinių idėjų tapo ramu. Tiesa, ramu nereiškia tylu. Via Baltikos automobilių srauto gaudesys nustelbia bet kokių paukščių balsus. Ypač toje tako dalyje, kuri yra arčiausiai kelio. Pats takas nepasikeitęs, jis eina ratu, o viena jo dalis laiptais nusileidžia žemyn. Ten, miško pakrašty, ant aukštos šakos pakabintos sūpynės. Jos, priešingai nei elfų nameliai, smurto neskatina, todėl paliktos kaboti.
Ant kalno esančioje tako dalyje stovi du informaciniai stendai su bendro pobūdžio informacija apie draustinį. Savaime aišku, jokios užuominos apie pažintinį taką. Išskyrus nedidelę lentelę ant vieno iš tų stendų. Ten patalpintas QR kodas su užrašu „Interaktyvus gidas AKADEMIJA. Kamšos pažintinis takas”. O čia jau įdomu, skenuoju. Tai unikalus VDU Ugnės Karvelis gimnaziją, Akademijos seniūniją ir VDU Žemės ūkio akademiją apjungęs projektas #EINAMKARTU, skatinantis mus judėti, pažinti, atrasti. Labai erzina jog registracija privaloma, tačiau projektas unikalus – norisi pasižiūrėti.
Kelias minutes sugaišęs ir pamaitinęs išalkusius draustinio uodus, prisijungiu. Prisijungęs ekrane matau užrašą „Turite vykdyti užduotis iš eilės, negalima praleisti objekto/-ų”. Aišku, su dideliu šauktuku apskritime. Paskutinės pozityvumo paieškos žlugo galutinai. Štai šioje vietoje noriu padėti galutinį tašką visoje šioje Kamšos pažintinio tako istorijoje. Vadinkime daiktus tikraisiais jų vardais – Kamšos draustinyje pažintinio tako nėra ir niekada nebuvo. Čia tiesiog vietinės reikšmės takas su pora stendų. Ir dar kelios medinės skulptūros, kurios nei lankytojų srautą padidina, nei jų agresyvų elgesį iššaukia.