Giliuko ir Kaštoniuko kelionė Platelių parke
2022 liepos 6d.

Kaip Giliukas ir Kaštoniukas vaikus moko

Ramūnas Šukauskas
2 min. skaitymo

Jei turėtumėt gilę ir kaštoną bei reikėtų iš jų sukurti teigiamą ir neigiamą personažus, kaip pasirinktumėt? Aš į tokį klausimą greitai atsakyti negalėčiau, tačiau Žemaitijos nacionalinis parkas teigiamą personažą patikėjo gilei, o neigiamą – kaštonui. Gal todėl, kad kaštonai būna dygliuoti, o gal todėl, kad ąžuolai nuo seno šventais laikyti, tai ir jų vaisiai turėtų būti pilni gėrio? Visgi kodėl Giliukas tapo geru personažu, o Kaštoniukas – neklaužada, ne taip ir svarbu, įdomiausia, jog šie personažai tapo vaikams skirto pažintinio tako pagrindiniais herojais.

Platelių ežero pakrantėje, Šventorkalnio pusiasalyje, kitados buvo Platelių dvaro rūmai. Buvo, nes per II-ąjį Pasaulinį karą rūmai sudegė ir išliko tik keletas pagalbinių pastatų. Liko ir dvaro parkas, kuriame įrengtas ko gero vienintelis Lietuvoje vaikams skirtas pažintinis takas „Giliuko ir Kaštoniuko kelionė Platelių parke„. Takas mažuosius lankytojus kviečia ne žaisti ir pramogauti, bet pažinti gamtą. Kiek ilgesniame nei kilometro ilgio take įrengta 19 informacinių stendų, kuriuose be informacijos apie gamtą lydi mįslės ir herojų pamokymai.

Takas veda nuo medžio prie medžio, nuo krūmo prie krūmo ir iliustruotais stendais pasakoja apie kiekvieną medį, augalą ar kitą gamtos objektą. Kad labiau patrauktų dėmesį kiekvienas stendas mįslę užduoda ir vis kitokią Giliuko ir Kaštoniuko sceną vaizduoja. Kaštoniukas išradingas, visur vis ką nors iškrečia, o Giliukas drausmina, tarsi būtų koks gamtos apsaugos darbuotojas.

Maršrutas veda ratu aplink parką. Iš pradžių nupjautoje žolėje matosi siaurai pramintas takas, tačiau nuo tvenkinio maršrutas jau eina plačiu taku. Dar toliau pasuka į kelią, einantį brandžių medžių alėja. Ženklinimo niekur nesimato, todėl verta pasidaryti tako schemos nuotrauką. Nors takas vos kilometro ilgio, pro kai kuriuos stendus lengva praeiti nepastebėjus. Artėjant prie pabaigos iš toli akį patraukia plačiai į šonus išsiskėtęs aptvertas medis. Tai raganos uosis – storiausias uosis Lietuvoje, kurį 2008 metais stipriai aplaužė audra. Apie šį medį žinomus padavimus galima pasiskaityti informaciniame stende, kuris jau nebe vaikiškas ir pažintiniam takui nepriklauso.

Priekyje matyti dar keli stendai apie dvaro parką ir išlikusius pastatų pamatus. Žemaičiai turi ambicijų atstatyti medinį dvaro rūmų pastatą, tačiau tam reikia surasti pinigų. Kol jų nėra, parko dvaro rūmų istoriją pasakoja išlikę betoninių pamatų ir raudonų plytų mūro fragmentai. Toks trumpas nukrypimas nuo Giliuko ir Kaštoniuko pažintinio tako, kuris čia pat netoli gluosnio ir baigiasi. Nors pažintinis takas ir skirtas pradinių klasių amžiaus vaikams, tai nėra ta vieta, kur tėvai galės atsipalaiduoti, kol vaikai kažkuo užsiima. Veikiau gera vieta tėvams ar mokytojams pravesti smagią pamoką gamtoje apie gamtą.

Tavo įvertinimas priimtas! Autorius tau sako Ačiū!
Perskaitei? Įvertink kaip patiko!
Vertinimas privalomas

Įvertink tinklaraščio įrašą. Padėk autoriams kurti gerą turinį, o skaitytojams – atsirinkti, kas įdomu ir vertinga