16 – lygiai tiek rūšių, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, galima aptikti Ilgašilio vietovėje Sartų regioniniame parke. Tokią statistiką skelbia vienintelis stendas ko gero trumpiausiame Lietuvoje pažintiniame take per Ilgašilio pelkę. Vos keli kilometrai už Dusetų važiuojant Antazavės kryptimi kairėje kelio pusėje pasitinka kelio ženklas kviečiantis sustoti. Įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, stovi pavėsinė, o kiek toliau ant šono guli pargriuvęs lauko tualetas. Nugriuvo greičiausiai ne nuo vėjo, o nuo piktų rankų, kurios po iškylavimo gamtoje net ir šiukšlių nesugebėjo susirinkti. Vos už keleto metrų prasideda Ilgašilio botaninis-zoologinis draustinis, per kurį ir veda šis trumputis pažintinis takas.
Išilginėmis lentomis nuklotas takas vingiuoja per drėgną pievą iki pat tako pabaigos. Čia stovintis stendas pasakoja Ilgašilio gamtines vertybes ir kokios jos yra svarbios Europai. Šis stendas gerai matosi nuo kelio, todėl iš išmindžiotų pėdų galima suprasti, jog ne vienas ties šiuo stendu stabteli ir pradeda trumpą pasivaikščiojimą per pelkę būtent čia.
Ilgašilio pažintinis takas nėra žiedinis, todėl nėra didelio skirtumo kur pradėti ir kur baigti pasivaikščiojimą, tačiau automobilį palikti aikštelėje kur kas saugiau nei kelkraštyje. Čia reikėtų ir Google Maps perkelti žymėjimą, kadangi dabar pažymėta jo pabaiga. O vieninteliame tako stende informacija pateikta gan formaliai, todėl vargu ar jis labai skaitomas. Tiesiog einame taku ir dairomės po drėgnas pievas, kurios po žiemos pajutusios pirmą tikrą pavasarišką saulės šilumą dar nespėjo pasipuošti žaliu rūbu. Praeis mėnuo, gal šiek tiek daugiau ir takelis pasislėps žolynuose, tačiau tada bus geresnis metas patyrinėti retus čia augančius augalus.
Jei važiuosit pro šalį – užsukit, ilgai neužtruksit, nes Ilgašilio pažintinis takas siekia vos 240 metrų.