Anykščiai lankytinomis vietomis turtingi, o norint viską aplankyti ir poros dienų bus mažai. Norint aplankyti pačias populiariausias vietas gali tekti ir eilėje pastovėti, ir palikus automobilį gerokai paėjėti, tačiau yra ir mažai žinomų vietų, kurios nublankusios Anykščių garsenybių šešėlyje negali pasigirti dideliais turistų srautais. Viena tokia vieta yra Troškūnuose. Anksčiau išgirdus Troškūnų pavadinimą kildavo asociacijos su siauruoju geležinkeliu, kuriuo kursuojantis „siaurukas” atvažiuoja iki Troškūnų. Dabar gi jau žinau, kad be siauruko geležinkelio stoties Troškūnai turi ir pažintinį taką, kuris prasidėjęs prie Troškūnų girininkijos veda per Troškūnų mišką.
Į taką nukreipiančių ženklų Troškūnuose nėra, todėl privažiavus miestelio kapines reikia sukti link Troškūnų girininkijos. Visus, pasirinkusius teisingą kelią, pasitiks šernas su mėlynais batais.
Už kelių šimtų metrų pasirodo gražiai sutvarkyta teritorija su erdvia automobilių stovėjimo aikštele. Čia įkurtas Arboretumas su skulptūrų parku, o už jų Troškūnų girininkijos teritorijoje veikia Miško muziejus. Prie girininkijos pastatų kitapus kelio prasidedantis miško pažintinis takas Troškūnuose yra tarsi Arboretumo ir Miško muziejaus ekspozicijos tęsinys, tačiau šį kartą laiko viskam nepakaks, todėl apsiribosim pažintiniu taku. Stenduose jis vadinamas tiesiog rekreaciniu miško taku. Būtų pakakę pavadinti Troškūnų miško pažintiniu taku ar kokiu kitokiu vardu ir būtų turėjęs jis savo pavadinimą, taip ir paieškoje surasti lengviau, ir įsiminti lengviau. Pavadinimas yra smulkmena, bet svarbi smulkmena.
Pažintiniame take daug gamtos – per mišką veda ant natūralios miško dangos suformuotas takas, kuriame per drėgnas vietas nutiesti mediniai tilteliai ir liepteliai. Prie takelio įtaisyti mediniai suoliukai bei mediniai informaciniai stendai, kurie supažindina su medžiais. Tiksliau, ne su atskirais medžiais, o su ištisais jų kvartalais.
Jei daug pažintinių takų vingiuoja sengirėmis ir brandžiais miškais, kur dažnai galima ir natūralias miško buveines aptikti, tai čia gamta kitokia. Einam ir stebim kaip atrodo žmogaus rankomis sodintų skirtingų medžių atskiri kvartalai.
Šis garbaus amžiaus paprastasis ąžuolas nusipelnė atskiro dėmesio.
Maždaug nuo pusės miško takas Troškūnuose baigia vingiuoti ir išsitiesina, kur tiesiosios gale įrengta poilsiavietė su pavėsine. Mišku sklindantis garsas išduoda, kad ji užima. Stovyklauti leidžia tik stovyklavietėje degantis laužas, nes drėgname miške nuo uodų kitaip neapsigint.
Stovyklavietė įrengta prie pat kelio, todėl kas nenori atgal eiti tuo pačiu taku pradinį pažintinio taką gali pasiekti žygiuodami keliu. Miško takas Troškūnuose neilgas, į vieną pusę – 1,1 km.