Amžinas keliaujančius žmones kamuojantis klausimas – kur važiuoti, ką pamatyti? Vieni blaškosi savo ilgame norimų aplankyti vietų sąraše niekaip negalėdami apsispręsti kur važiuoti, o kitiems net pora lankytinų vietų susirasti sudėtinga. Vieniems ieškojimas ir tyrinėjimas teikia malonumą, o kiti labiau mėgsta kai viskas būna sudėliota kaip ant lėkštutės, bet dėl vieno dalyko, manau, nesiginčys abeji – keliavimas teikia malonumą. Net jei keliaujama po tą pačią Lietuvą, kas, beje, šiandien tampa savotiška mada.
Žvelgiant į netolimą praeitį, 3-4 metus atgal, Lietuvoje pridygo apžvalgos bokštų. Dalis jų stovi gerą dešimtmetį, tačiau nauji, išskirtinės architektūros apžvalgos bokštai, kurių daugiausia prisistatyta saugomose teritorijose, buvo vienas tų katalizatorių, paskatinusių lietuvius pasivažinėti po Lietuvą ir į ją pažvelgti beveik iš paukščio skrydžio. Buvo sunku rasti informaciją kiek tų bokštų yra, o ir pačių bokštų reikėdavo paieškoti, tačiau su laiku informacijos gausėjo, o patys bokštai patapo ne kelionės tikslu, o vienu iš kelionės lankytinų objektų. Jei galima taip išsireikšti, kad buvo madinga lankyti apžvalgos bokštus, tai ta mada truko neilgai. Vis mažiau sulaukdavę dėmesio viešumoje apžvalgos bokštai savo pozicijas palengva užleido pažintiniams takams. Čia vėl negalima nepaminti saugomų teritorijų, kuriose vingiuoja didžioji dauguma pažintinių takų ir kurios per gamtos pažinimą skatindamos saugoti gražią Lietuvos gamtą nemažai prisideda prie turizmo skatinimo. Gražiausių pažintinių takų rinkimai ir sukurti pažintinių takų žemėlapiai augino jais vaikščiojančių lankytojų srautą, o internetiniai naujienų portalai ir kelionių agentūros nevengė apie juos rašyti, tarsi mėgindami pasišildyti jų populiarumo spinduliuose. Ta pasivaikščiojimo pažintiniais takais mada nėra išblėsusi ir šiandien, nors taip ir neatsirado Lietuvoje institucijos, kuri gebėtų pasakyti kiek mes tokių takų turime.
Vaikščiodami pažintiniais takais ir žvelgdami į Lietuvą nuo apžvalgos bokštų susipažinome su regioniniais ir nacionaliniais parkais, o kartu ir su tais pačiais gražiausiais mūsų šalies gamtos lopinėliais, kuriais galime džiaugtis ir didžiuotis, bet kartu turime saugoti juos ateinančioms kartoms. Tarsi supratęs, kad po gamtą keliauti jau išmokome, turizmo departamentas šiais metais pasiūlė atrasti Lietuvos dvarus. Jų mes turime nemažai. Ne visais galime didžiuotis, ne visus tinkamai saugome, tačiau tikrai netrūksta atgimusių dvarų, kurie plačiai atvėrę vartus ir duris kviečia susipažinti su ponišku gyvenimu, to meto papročiais ir kultūra. Sutapimas ar ne, bet 2017-ųjų metų sėkmingiausia turistine vietove pripažintas Pakruojo dvaras, tarsi anonsuodamas pagrindinę siūlomą šių metų turizmo kryptį. Ar pavyks Lietuvos dvarams įtikinti lankytojus, kad paskutinis šių metų mados klyksmas – laisvalaikis dvaruose, kalbėti dar anksti, bet smagu tai, kad lietuviai atranda Lietuvą.
Beje, Lietuvą atrado, ar tiksliau – šimtmečio proga išskirtinį dėmesį parodė ir National Geographic. Leidinyje „Nepažinta Lietuva, 100 netikėtų atradimų” galima pamatyti tai, apie ką mes patys, lietuviai, esame mažai ką girdėję, ar nesame visai matę, ragavę ar išbandę. Žurnalas gavosi tarsi geriausias gidas ne tik užsieniečiams, bet ir patiems lietuviams, mat čia minima 100 mažiau žinomų vietovių, renginių, patirčių, ką tiesiog būtina pamatyti, pajausti, paragauti, išbandyti.
Grįžtu prie pradžioje užduoto klausimo – kur važiuoti, ką pamatyti? Prieš atsakant į jį pasakysiu, kad nei viena mano kelionė neapseina be namų darbų – didesnių ar mažesnių, anksčiau ar vėliau padarytų. Darau juos ne todėl, kad rasčiau naują vietą, kur nebuvau, ar sužinočiau apie įdomų renginį, kuriame nesilankiau. Aišku, beieškodamas randu ir šį tą naujo, bet visos tos išgirstos istorijos, perskaityti faktai ir bet kokia kitokia informacija kelionėje galiausiai pavirsta į kelionės įspūdžius. Jau kuris laikas keliauju ne todėl, kad kažką pamatyčiau, o todėl, kad kažką patirčiau. Esu viename tinklaraštyje perskaitęs frazę – „kolekcionuoju patirtis”, ji man tinka ir patinka. Tai štai, kad kelionė nebūtų pliusų dėliojimas, kas reiškia, jog šį lankytiną objektą aš jau aplankiau, ir kad nereikėtų daug sukti galvos dėliojant maršrutus, pasidalinsiu šiokia tokia informacija. Labiau tingintys galės tiesiog atkartoti maršrutus, ko pilnai pakaks geriems kelionių įspūdžiams patirti, daugiau keliaujantys greičiausiai ras vieną kitą neblogą kelionių idėją, kurią galės įgyvendinti sekančios kelionės metu.
Pradėsiu nuo Nathional Geographic, nes šį leidinį tikrai ne vieną kartą šiais metais atsiversiu ir ne į vieną kelionę pasiimsiu, todėl vien jo pakaks ne vienam puikiam savaitgaliui Lietuvoje. Neturi? Parsisiųsk ir keliauk!
Jei žurnale rasite atskiras vietoves ar renginius, tai turizmo departamento pernai metais pristatytoje TV laidoje „Lietuva, Keliauju ir ragauju” su Beata Nicholson sudėlioti tikri kelionių po Lietuvą maršrutai po skirtingus Lietuvos regionus. Kas dienas leidžia prie televizoriaus, tikriausiai tokią laidą nors kartą matė, tačiau aš šiuos įrašus pamačiau internete visiškai neseniai. Viskas smulkiai sukramtyta ir gražiai pateikta, tik imk ir keliauk. Ir nepagalvokit, kad šis laidų ciklas yra tik apie maistą.
O šiais metais televizijos ekranus pasiekė jau naujas laidų ciklas „Aplink Lietuvą” su pasaulį mačiusiais Martynu Starkumi ir Vytaru Radzevičiumi. Nauji herojai, naujos lankytinos vietos, nauji įspūdžiai – nori, viską pats pakartok, nori, išsirink kas patinka. Kol kas tik viena serija prieinama Youtube platformoje, o kitas serijas galima rasti TV3 videotekoje, bet kadangi tai dalijimuisi nedraugiška aplinka, tai nuorodos nededu. Patys rasit kas norėsit, tačiau turizmo departamentas galėjo kur kas labiau pasirūpinti šių laidų antru gyvenimu internete.
Štai tokia gavosi špargalkė visiems užduodantiems klausimą kur keliauti, ką pamatyti? Ar tiesiog tingintiems galvoti bei nemokantiems organizuotis. Peržiūrėjau visus šiuos video reportažus, kurie padaryti gražiai ir profesionaliai, bet jų peržiūrų skaičius internete atrodo beviltiškai. Atlikusios savo misiją televizijos ekranuose šios laidos rado prieglobstį Youtube tarsi kokiame archyve. O gaila, nes jos dar daug kam gali duoti praktiškų patarimų ir originalių idėjų kelionių po Lietuvą tema. Štai todėl ir kilo mintis – surinkti šią informaciją tarsi išmėtytus ir pamirštus įrankius ir sudėti į vieną vietą – tinklaraščio įrašą, idant kiekvienas kam įdomu pasiskaitytų, pasižiūrėtų ir pakeliavęs kažką malonaus patirtų. Ne viską įkėliau ir ne apie viską parašiau, bet jei bus poreikis, bus ir tęsinys. Gerų kelionių!