Praha – tai miestas, į kurį turistus veža, turbūt, kiekviena Lietuvoje veikianti kelionių agentūra. Važiuoja ten jauni ir seni, kai kurie važiuoja pirmą kartą, o kai kurie jau kokį aštuntą. Ginčytis sunku – mietas gražus. Pats taip pat ne vieną kartą ten buvau, bet kai pasitaikė proga dar kartą ten apsilankyti – susigundžiau.
Nors į Prahą galima važiuoti ne tik kad kažką joje pamatyti, bet vien tam, kad ten pabūti. Pasivaikščioti senamiesčio gatvelėmis, apsipirkti turguje ar mažose jaukiose parduotuvėse, suvalgyti keptą sūrį ir išgerti bokalą čekiško alaus. Neapsiribojant vien tik gera miesto atmosfera pabandysim ir ką nors pamatyti ir sužinoti. Gyvenam interneto amžiuje, todėl paklausiam Google, kas galėtų mums aprodyti Prahą ir šiek tiek apie ją papasakoti. Gidų paslaugas Prahoje teikia visa gausybė gidų, tačiau mes turime pageidavimą – ekskursiją konkrečią dieną rusų kalba. Priklausome tai kartai, kuri rusiškai supranta geriau nei angliškai, ar bent jau tas lūžio taškas dar neatėjo. Čekijoje toks lūžio taškas tarp rusų ir anglų kalbos įvyko gerokai anksčiau, todėl rusiškai supranta ir ką nors pasakyti gali tik vyresnio amžiaus čekai. Gal dėl šių priežasčių sunkumų kyla ir su gidu. Angliškai – prašom, bet rusiškai viskas užsakyta. Na ir gerai, sakau, – yra proga išnaudoti naujas galimybes. Būsim šiuolaikiniai keliautojai ir su Praha mus supažindins elektroninis gidas. Programėlių anglų kalba nors vežimu vešk, bet yra ir rusiškų (tiksliau, rusų kalba). Daugelis turi nemokamas versijas, bet norint maršrutų, detalesnės informacijos ar daugiau funkcijų – reikia susimokėti. 4,99 euro už tris maršrutus Prahoje rusų kalba – negąsdinanti kaina. Tuo labiau, kad programėlė veikia offline režimu ir papildomų išlaidų dėl mobiliojo ryšio nebus. Mūsų pasirinkimas – „1000 Guides”.
Nesunku nuspėti, ką apie tai mano konservatyvių pažiūrų turistai ir, tuo labiau, patys gidai. Tikrai, niekas neatstos gyvo bendravimo ir gyvo gido paslaugos, tačiau mūsų atveju mus vilioja kaina, pateikiama informacija atrodo pakankama, o smalsumas tai išbandyti sudėlioja visus taškus. Na ir pasakykit, kad nepatogu:
Programėlėje pažymėti kavinės, restoranai, viešbučiai ir lankytinos vietos. GPS nuolat seka buvimo vietą net ir offline režimu bei rodo judėjimo kryptį, todėl susigaudys net ir sunkiau besiorientuojantis žemėlapiuose. Ką reikėtų padaryti, tai prieš einant į miestą pilnai pasikrauti telefono aparatą. Mano atveju baterija atlaikė visą dieną, nors programa buvo ištisai įjungta ir priartėjus prie kiekvieno objekto automatiškai įsijungdavo audiogidas. Tai ir patogu, ir nelabai. Programėlė siūlo maršrutus, kuriais einant prie kiekvieno objekto įsijungia gidas ir papasakoja apie matomą objektą. Ilgiau užtrunkant audiogidas pats pasileidžia kelis kartus, todėl arba tenka jį išjunginėti, arba tiesiog ji ignoruoti ir kartais susilaukti nustebusių aplinkinių žvilgsnių. Tik neaišku dėl ko – dėl audiogido, ar dėl rusų kalbos.
Programėlė 1000 Gides siūlo 3 ekskursijas:
Žemėlapyje rodoma buvimo vieta ir ekskursijos maršrutas. Nebūtina visada sekti siūlomu maršrutu, nes einant net ir ne eilės tvarka programėlė vis tiek atpažįsta lankytinus objektus ir apie juos papasakoja. Tiesą pasakius, mes retai vaikščiodavome taip, kaip siūlo programėlė. Daug improvizavome, tačiau vis tiek išklausėme didelę dalį pasakojimų. Pasakojimai nėra ilgi, kai kurie trunka pusę minutės, kai kurie – 3 ar 4 minutes. Prie reikšmingesnių objektų yra ir nuotraukų galerija. Mokama programėlė įgalina ir daugiau funkcijų: lankytinų objektų įsikėlimas į Favorite, muziejų, restoranų, lankytinų ir kitų objektų rodymą ar nerodymą žemėlapyje, trumpą rusų-čekų kalbų žodynėlį, bet mums jos pasirodė nereikalingos.
Aišku, kelionių gurmanams toks elektroninis gidas ne išeitis. Jame nėra įdomių istorijų ar išsamesnių žinių apie lankomus objektus, tuo labiau, programėlė tikrai neatsakys nei į vieną klausimą. Tai gali būti puikus sprendimas keliaujantiems savarankiškai ir norintiems trumpai susipažinti su miestu. Ne tik trumpai, bet ir pigiai. Bet koks gidas kainuoja, o esant nedidelei kompanijai toks elektroninis gidas yra puiki išeitis. Tuo labiau, kad jis bus su jumis kol bus gyva telefono baterija.