Ieškojau Kalėdinės eglės. Kur tik žiūriu – tai kreivos, tai su dviguba viršūne, tai retos, tai mažos. Pagaliau radau panašią į tai, ko ieškau. Bandau nusiderėti nuo 25 eurų iki 22, o pardavėjas sako: „Jūs juokaujat? Kėniai po 25 eurus, eglės po 18.“ Kėnio nenoriu, jis neturi kvapo, todėl sutaupęs ir gavęs tai, ko noriu, važiuoju namo. Šiais metais bus kalėdinė nuotaika su kalėdiniu kvapu. Tiesa, grįžus namo nuotaika kiek subjuro, nes grąžos gavau 10 eurų mažiau nei turėjau gauti. Ryte važiuodamas pakeliui užsuku pas eglių pardavėjus. Papasakoju situaciją ir suprantu, kad viskas priklauso nuo jų geranoriškumo. Ištraukę duoda man 10 eurų banknotą ir sako, kad jei netyčia būsiu apsigavęs ir rasiu tuos 10 eurų, pusę sumos jiems grąžinsiu. Sutarėm. Einu į parduotuvę. Jei vakar nesmagiai jaučiausi dėl žioplumo, jog iš karto nepasitikrinau grąžos, tai dabar atsirado nesmagus jausmas, kad tuos 10 eurų galėjau ir aš pats pamesti. „Tiek to, – pagalvojau grįždamas iš parduotuvės, – „einu, pasidalinsim po 5 eurus – bus teisingiausia.“ Vėl grįžtu pas eglučių pardavėjus ir viską paaiškindamas duodu 5 eurus. Jie atsiprašo manęs ir sako, kad patikrinę kasą įsitikino, kad tikrai vakar suklydo. „Tada šie pinigai už sąžiningumą, – sakau bandydamas įveikti jų pasipriešinimą neimti pinigų, – nupirkit vaikams saldainių Kalėdoms, sakykit nuo Kalėdų Senio.“

Apie sąžiningumą tą dieną dar galvojau daug. Tik jei prieš pietus maloniai stebino sąžiningi pardavėjai, tai po pietų daug blogų emocijų sukėlė tie, kurie jos neturi. Apie juos, tiksliau – apie jų darbus, sužinojau visiškai atsitiktinai. Naršydamas internete aptikau nemažai savo nuotraukų. Toks deja vu jausmas užplūdo atsidarius pirmą kartą matomą internetinį tinklapį, tarsi svetimuose namuose pamatytum savo daiktus. Aišku, paimtus neatsiklausus. Iki šiol kažką panašaus jaučiau tik kartą, kai kažkada buvo apvogtas mano automobilis išlupant visą audio aparatūrą.

Ką gi, jei jau žmonės skyrė pakankamai dėmesio mano tinklaraščiui, tai rasiu laiko pasidomėti jų kūriniu ir aš. Aišku, neatsiklausus, kaip kad tą padarė ir jie. www.pesciujuturas.lt – estetiškai tvarkingas internetinis tinklapis, už kurio slepiasi žygius organizuojantis kolektyvas. Neturiu pagrindo abejoti, jog tą jie daro gerai, tačiau pasaulį užklupus pandemijai ir galiojant susibūrimų ribojimams tenka ieškoti netradicinių sprendimų. Jau pavasarį viena iš žygius rengiančių organizacijų sugalvojo rengti ir pardavinėti taip vadinamus solo žygius. Sėkmės istorija nuskambėjo per žiniasklaidos priemones ir kaip grybai po lietaus pradėjo dygti panašius produktus siūlantys internetiniai tinklapiai. Pėsčiųjų turas – ne išimtis. Neslėpsiu, jau daugiau kaip metai pagalvoju apie tai, bet nesinori pardavinėti produktą, kurio didžiausią kainos dalį sudaro įpakavimas ir pateikimas. Apie tai, kas yra minėtos organizacijos pakuotėje, pakalbėsim vėliau, o pradėsiu nuo gražaus įpakavimo. Pėsčiųjų turas tinklapyje yra skiltis Solo žygiai, kur lankytojams pateikiami įvairaus ilgio ir sudėtingumo maršrutai. Šioje vietoje ir pradėjo reikštis tas deja vu jausmas, kuris įėjus į maršrutą giliau pavirsdavo kur kas stipresniais jausmais. Priežastis labai paprasta – iš daugiau nei šimto paruoštų maršrutų beveik pusėje jų sudėtos nuotraukos iš tinklaraščio „Nesėdėk namuose“. Apie trečdalyje maršrutų sudėtos nuotraukos yra tik mano tinklaraščio. Gaunasi nebloga galerija.

Kam vargintis ir siuntinėti fotografą po Lietuvos takus jei galima tiesiog nukopijuoti svetimą turinį ir patalpinti savo tinklapyje net neatsiklausus. Nebuvo laiko atsirinkinėti, todėl sudėjo ir tas, kuriose yra šeimos nariai. Savavališkai pasisavinę svetimas nuotraukas Pėsčiųjų turas tokius maršrutus pardavinėja po eurą, du ar tris. Įdomu, kas viduje? Įdomu buvo ir man, todėl nepagailėjau euro ir nusipirkau vieną tokį maršrutą. Apima jausmas, tarsi pirkčiau iš manęs vogtą daiktą.

Kaip jūs galvojate, ką galima rasti svetimomis nuotraukomis išpuoštoje dėžutėje? Bingo! Svetimą maršrutą. Tiesą pasakius, jau nebepikta, jau juokinga. Visų pirma toks maršrutas vertas nieko! Jį bet kas gali parsisiųsti nuėjęs į atitinkamą tinklaraščio „Nesėdėk namuose“ įrašą. Nemokamai! Visiškai! O juokingiausiai atrodo šitų žygių organizatorių beviltiškumas, kadangi būdami savo srities specialistai pardavinėja tai, ką sukūrė kiti ir dar yra prieinama nemokamai. Tikėtina, kad tokių maršrutų šiandieniniame pasiūlyme yra ne vienas ir ne du.

Pasižiūrėjau parsiųstą Vainagių pažintinio tako maršrutą ir jis man kažkuo pasirodė pažįstamas. Įsitikinti daug laiko netruko. Nukopijuotas. Jei kas tiki sutapimais, gali įsirašyti bet kokią maršruto sekimo programėlę ir pabandyti gauti tokį patį – nepavyks. Net jei reikiamoje vietoje išsuksit iš kelio į mišką gamtinius reikalus atlikti :). Bravo, Pėsčiųjų turas tai padarė!

Jei manote, kad jų neteisėtai pasisavintos nuotraukos su nukopijuotais maršrutais bei besidubliuojančiais ir kai kur realybės neatitinkančiais aprašymais verti bent 1 euro – pirkit. Sako, dar nuolaidų kodų bus. Tik prieš tai susipažinkit su tokia nuostabia organizacija, kurios prezidento vertybės išryškėja perskaičius šį tekstą, kurios puikiam fotografui neužkliuvo mėgėjiškos nuotraukos su nuvažiavusiu baltos spalvos balansu (bet sutaupė kokius 2000km ir n valandų laiko) ir kurios kažkuris komandos narys sudarė puikius maršrutus tiesiog gulėdamas ant sofos.

Nepelnytai praleidau marketingo specialistą, kuris, panašu, rūpinasi ir viešaisiais ryšiais. Tad klausimas jam – ar už šio projekto stovinčios įmonės pritaria, kad tikslas būtų pasiektas bet kokiomis priemonėmis? Gali būti, kad pritaria, nes pagal rekvizitai.lt tinklapį administruojančioje įmonėje dirba tik vienas asmuo, visi kiti, panašu, atlyginimus gauna iš tinklapio apačioje nurodytų įmonių.

Manau, kad tai buvo pirmas ir paskutinis apsipirkimas šiame žygius pardavinėjančiame tinklapyje, kurį administruoja Všį skambiu pavadinimu „Tautos patriotai“. Rašo, kad jie žygių metu ruošia gardžią košę. Įsigaliojo griežti ribojimai, o košės jie prisivirė nemažai, dabar teks srėbti patiems.

Būkit kritiški bet ką pirkdami, skaičiuokit grąžą iš karto ir žinokit, kad tarp pinigų ir vertybių yra šioks toks skirtumas. O kad namuose būtų ne tik kalėdinis kvapas, bet ir kalėdinė atmosfera, man dar trūksta girliandos. Tikiuosi ją rasiu pas sąžiningą pardavėją. Linksmų Švenčių!

7 komentarai

Atsakyti

Manau, kad to reikalo taip negalite palikti ir turite kreiptis į vartotojų teises ar dar kur nors. Ne tiek dėl savęs. Įpratę sukčiauti, sukčiaus ir toliau.
Tą situaciją esu patyrusi, tik neatsiklausę mano medžiagą naudojo nemokamame tinklalapyje, tai neskaniai nutylėjau…

Atsakyti

O tai kur problema jei žygiai nemokami jūsų puslapyje? A kur parašėt ka jų naudot negalima?
Yra daug svetainių ir programėlių telefonui, kur galima rasti nemokamus maršrutus, kuriais naudojuosi aš pats.
Ir dar tie kiti yra trenkturas kur irgi paėmė nemokamus ir padarė mokamus ir visi moka ir niekas neliūdi, o jums tik šitie užkliuvo, o tai kodėl anie ne, jei ten irgi tokie marsrutai sudėti?
Dar paskaičius, tai rašo, kad čia duoda diplomą. Tai tą eurą matyt už šitai ir sumoki.
A nebūsit pats iš kitos kontoros ir bandot ant vienų pastumt, kai kitus pamirštat ponas?

Atsakyti

Aš ne ponas ir svetimų daiktų neimu bei jų nepardavinėju.

Atsakyti

Komentarų tikiuosi netrinate… Labai geras pastebėjimas, ten kiek yra akivaizdu parduodamas diplomas už įveiktą atstumą, o ne žygis, kurį jūs nemokamai praeinate. Žmonės sukūrė sistemą, kuri yra gana idomi. Skatinkime žygius dalinkimės ir džiaukimės, o ne aprašinėkim kokie vieni blogi, o kiti geri.
Beje NESEDĖK NAMUOSE, o jūsų nuotraukos kartais ne iš 15 minučių ir kitų portalų paimtos? taip pat iš
pamatyklietuvoje. lt bet ar tai tragedija? Niekas nieko iš to nedaro bėdos, visi skatina eiti žygius, o ne skleisti negatyvą.

Paimkit TRENKTURĄ, kuris yra jau seniai paėmęs ne vieną svetimą žygį. Būkit nepavydūs. Maršrutai jūsų šaunūs kaip ir visų kitų. Todėl dirbkit ties savo darbu, o kiti dirbs su idėjomis, kurios pateiktos idomiai.

Atsakyti

Apie maršrutus parašiau tik kad visi suprastų, jog net ir jų ta kompanija nesugeba pati pasidaryti. Tiesiog viską ima neatsiklausę, tame tarpe ir maršrutus. Dėl to pretenzijų jokių nereiškiu, jie nėra autorinių teisių saugomas objektas. Visai kas kita yra nuotraukos, kurioms galioja autorių teisių apsauga. Tinklaraštyje Nesėdėk namuose visos nuotraukos yra mano asmeniškai darytos ir jų be mano sutikimo neturi teisės platinti niekas. Tuo labiau naudoti verslo tikslais. Sakot, tokias nuotraukas matėt 15min ir pamatyklietuvoje.lt? O Delfi ir WeloveLithuania nematėt? Už visų šių pavadinimų slypi etiški žmonės, kurie pirma atsiklausia, o po to daro. Jiems visiems leidau publikuoti savo turinį, tame tarpe ir nuotraukas. Ir ne tik jiems.
Toliau. Žmonės, jei kažko nesupratot perskaitę vieną kartą, skaitykit dar kartą. Gal net tris kartus, kol suprasit už ką pinigus mokat. Minėtame puslapyje parduodami maršrutai. Jei norit gauti diplomą, sumokėsit dar kelis eurus. O už keliolika gal net aukštojo mokslo diplomą galėsit iš jų įsigyt.
Ačiū už patarimą (jei jus apvogė – būkit nepavydus), bet aš juo nepasinaudosiu. Suprantu, visi turi simpatijų ir antipatijų, bet teisinėje valstybėje veikla gali būti teisėta arba ne. Turiu pagrindo manyti, kad buvo vykdoma neteisėta veikla. Palaukim, laikas parodys kas teisus. Tada vėl galėsit pakomentuoti, kas patinka, o kas ne.

Atsakyti

Mes labai mėgstam ir jau senokai skaitom nesedeknamuose. Jūsų tinklalapio pavadinimas jau tiesiog mūsų šeimos šūkiu tapo 🙂 Kiekvienam maršruto aprašyme ir nuotraukoj tikrai jaučiasi jūsų nuoširdus žvigsnis ir atidumas. Tai kad pesciujuturas.lt taip niekingai pasielgė – tiesiog šlykštu! Ir aš esu susidūrusi su situacija kai visą mano mokslinį straipsnį nupylė beveik žodis žodin pakeisdami vos kelis sakinius ir pasirašė savo pavardę populiaram skaitomam žurnale. Žinau koks tai jausmas… Gaila laiko su tokiais pesciujuturo „vadybininkeliais“ terliotis nors galbūt kartais ir verta kur aukščiau kreiptis, kad kitą kartą pagalvotų. Ir dar komentaruose ginčyjasi su jumis… žodžių trūksta… Labai gerai, padarėt, kad parašėt šį straipsnį!

Atsakyti

Ačiū už palaikymą. Galbūt žmonėms bus kiek lengviau atsirinkti kas yra kas.

Komentuokite

Adresas nebus viešinamas. Privalomi laukeliai pažymėti *