Trečią dieną po Naujųjų, kai net ir vidurdienį termometro stulpelis rodė -15C, kelios dešimtys šalčio nepabūgusių žygeivių rinkosi prie Balsio ežero esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Vilniaus keliautojų klubas organizavo pirmąjį šiais metais žygį Gulbino ežero pakrantėmis. Matyt lietuviai pasiilgo normalių žiemų, nes spaudžiant šalčiui susirinko gausus būrys žygeivių.

Tokiu oru svarbiausia yra nesušalti, todėl be didelių įžangų pajudame Balsio ežero pakrante. Tokiu oru žmonių beveik nesimato, kai tuo tarpu karštomis vasaros dienomis čia knibždėte knibžda poilsiautojų. Dabar čia renkasi žiemos sporto mėgėjai ir poledinės žūklės entuziastai.

Gulbino ežero pakrantėmis

Balsio ežeras dar vadinams Kryžiokų vardu, dėl neva čia daug nuskendusių kryžiuočių. Būta pasakojimų, jog tarpukariu žvejai iš ežero ištraukdavo netgi šarvų ar kitokios senoviškos karinės atributikos. Kita vertus Balsio ežeras yra šaltiniuotas ir gilus, todėl net ir dabar ežere matosi neužšalusi properša. Giliausia vieta ežere siekia 38 metrus gylio, o netoliese esančio kranto skardžio aukštis – 40 metrų.

Gulbino ežero pakrantėmis

Balsys – vienas iš 6 ežerų, sudarančių Žaliuosius ežerus. Iškaba sako, kad čia yra Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinis.

Gulbino ežero pakrantėmis

Jau kelintą vasarą Balsio ežere yra organizuojamos vėžių gaudymo varžybos. Čia apsigyvenę rainuotieji vėžiai yra ypač agresyvūs, todėl kelia grėsmę kitiems ežero gyventojams. Tik reikia būti atidiems, nes sugavus ne tos rūšies vėžį galima vietoje prizo gauti ir baudą.

Nužygiavus apie pora kilometrų sušilo net ir labiausiai sušalę, todėl apsnigtoje miško aikštelėje padarom “pieriekūrą”. Šis miškas, kaip ir kitas Balsio ežero pavadinimas, vadinamas Kyžiokų vardu. Kaip teigia miškų urėdijos “informacinė lenta”, čia vyrauja plačialapiai miškai.

Gulbino ežero pakrantėmis

Į akis krenta ryškiai oranžine spalva pažymėti ploni medeliai ir krūmokščiai. Tikriausiai tai nieko bendro neturi su atėjusiais ugninės bezdžionės metais, bet koks tikrasis šio žymėjimo tikslas – neaišku.

Gulbino ežero pakrantėmis

O štai ir Gulbinas. Tiksliau mažasis Gulbinas, kadangi Gulbinas sudarytas iš dviejų tarpusavyje susijungusių ežerų – Mažojo Gulbino ir Didžiojo Gulbino.

Gulbino ežero pakrantėmis

Ties Gulbinų sąsmauka ant ištekančio upelio prieš 200 metų buvo pastatytas vandens malūnas, kuris veikė dar ir sovietiniais metais. Dabar tai privačią valda, kurios savininkas dėl šio malūno įstrigęs įstatymų pinklėse nieko negali daryti. Prie ežero įrengta poilsiavietė, pasirodo, yra jo rankų darbas.

Gulbino ežero pakrantėmis

Už sąsmaukos iš karto prasideda Didysis Gulbianas.

Gulbino ežero pakrantėmis

Gulbino ežeras yra siauros ir ilgos formos, o šiaurinėje jo dalyje yra vienintelė sala su piliakalniu. Tai Didysis Gulbinų piliakalnis, datuojamas I tūkstantmečiu prieš Kr. – I tūkstantmečiu po Kr., tačiau žygio maršrutas sukasi palei Riešės upelį todėl piliakalnį matom tik iš tolo.

Gulbino ežero pakrantėmis

Nors ežerai jau užšalę, sraunaus Riešės upelio šalčiai dar nesugebėjo sukaustyti. Pratekėjęs Gulbino ežerą upelis stipriai vingiuodamas neša savo vandenis link Neries.

Gulbino ežero pakrantėmis

Dėl išraiškingų Riešės upelio slėnių, jo atkarpą nuo Gulbino iki Neries saugo Riešės hidrografinis draustinis, o dėl čia sutinkamų retų gyvūnų vietovė įtraukta į Natura 2000 sąrašą. Platesniame slėnyje upeliui išplatėjus ledas nugalėjo srovę.

Gulbino ežero pakrantėmis

Tylomis eidami ir gurgžindami sniegą po kojomis artėjame prie Balsio ežero. Nors termometras ties -15C kaip įkaltas laikosi, kai kas juokauja, kad gal čia +15C, o ne -15C, nes žygiuojant šalčio visai nesijaučia. Tik ne visai technikai šaltis patinka, todėl nesulaukęs žygio pabaigos išsikrovė telefonas. Bendrai statistikai prie rodomų 7 nueitų kilometrų reikėtų pridėti dar vieną.

Jei šį kartą sudvejojote ir pasilikote namuose dėl šalčio, tai žinokite, kad jis baisus tik nieko neveikiant (nebent pūstų žvarbus žiemos vėjas). Kitą kartą kai kils noras kur nors eiti ar važiuoti – nepasiduokite dvejonėms ir patirti įspūdžiai apdovanos už ryžtą.

Taip pat bus įdomu...

2 komentarai

Atsakyti

Tikrai buvo puiku, didelis Ačiū

Atsakyti

Didelis Ačiū, vadovams. Tai buvo nuostabu.

Komentuokite

Adresas nebus viešinamas. Privalomi laukeliai pažymėti *